Yeşil GYO ve Tav Holding sorusu

FİYATI EN DÜŞÜKLERDEN

SORU-YGYO hakkında yorum ve son durum hakkında bilgi verebilir misiniz?

Metin

CEVAP-Borsada farklı bakış açılarıyla getiri elde etmek ve hatta getiriyi üst seviyelere çıkarmak mümkün. Ancak çeşitli yatırım tarzları arasında gereksiz risklerin üstlenilmemesi hiç de doğru olmayacaktır. Borsada gelir ve kârlılığı düzenli yükselen firmaların getiri sunma potansiyeli yüksek olsa da zarar eden ya da küçülen firmaların yatırımcısına kazandırma olasılığı pek de yoktur. Düşük ihtimale rağmen bu tür firmalara yatırımda bulunmak için şirketin gelirinin artacağına ve kâra döneceğine dair güçlü sinyaller gözlemlenmesinde yarar var. Aksi taktirde gereksiz yere riske girilmiş olunacaktır. Yeşil GYO da bu tur firmalardan birisidir. Şirket, son açıkladığı 2018 yıl sonu bilançosunda çok ciddi bir zarar açıkladı. Firmanın geçmiş yıl mali yapısı incelendiğinde bir yıl kâr bir yıl zarar rutini ile hareket ettiği gözleniyor. Bu itibarla takip eden yatırımcısı için bu yıl zarar açıklaması sürpriz olmamakla birlikte rakamın yüksekliği dikkatlerden kaçmıyor. Oluşan zararda finansal giderler kaleminden gelen rakamın etkisi göz ardı edilmemeli. Halihazırda özsermayesi sermayesinin gerisinde bulunan şirketin mali yapısı hiç de iç açıcı değil. Bu durum hissenin fiyatı üzerinde ciddi baskı unsuru oluşturmakta. Hissenin fiyatı borsada işlem gören hisseler arasında en düşük ilk yedi arasında yer alıyor. 29 Nisan 2019 tarihindeki son kapanışı 27 kuruştan gerçekleşti. Tarihi dip seviyelerinde bulunan hissede gereksiz riskler üstlenmek yerine gelir ve kârlılığı düzenli artan firmaların takip edilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

30 Nisan 2019 - 08:50
12

UZUN VADEDE DESTEK BÖLGESİNDE

SORU- Tav hissesinde maliyetim 29'a yakın olup, şu an 24 civarda. Bu hissenin fiyatı artar mı? Yoksa zararı göze alarak çıkıp, başka hisseye geçeyim mi?

Burhan Özkan

CEVAP- Tav Holding, Ağustos 2018’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 30,71 TL’yi test ettikten sonra gelen kâr satışlarıyla birlikte geriledi. Hisse, geçtiğimiz aralık ayında bir ara düzeltilmiş verilerle 19,03 TL’ye kadar inse de yılbaşından bu yana yatay bir seyir izliyor ve son kapanışını 29 Nisan 2019 günü 24,72 TL’den geçekleştirdi. Teknik olarak bakıldığında hisse uzun vadede yükselen kanal içinde ve mevcut fiyat seviyesi destek bölgesine denk geliyor. Bu itibarla olağanın dışında bir gelişme olmadığı sürece bu seviyelerin altına kayması pek beklenmemeli. Öte yandan fiyat kazanç oranı incelendiğinde son on yılın taban seviyelerinde olduğu gözlenmekte. Ayı şekilde piyasa defter değeri de genel ortalamaların üzerinde olmakla birlikte taban seviyelerinde bulunuyor. Şirket tarafından kamuyla paylaşılan yakın tarihli en önemli gelişme ise 26 Nisan tarihli. Söz konusu açıklamada firmanın ana ortağı Groupe ADP ile oluşturduğu konsorsiyumun Sofya Havalimanı’nın işletmesi ihalesine teklif verdiği belirtildi. İhalenin kazanılması halinde 35 yıl süresinde işletme hakkı konsorsiyumda olacak. Açıklamada Sofya Havalimanının geçtiğimiz yıl toplam 7 milyon yolcuya hizmet verdiği belirtildi.

30 Nisan 2019 - 08:50
22