Uşak Seramik ve Adel Kalem sorusu

GELİR ARTSA DA KÂR DÜŞÜYOR

SORU-Uşak hissesini büyük beklentilerle aldım. Bütün paramı çıkacak diye bu hisseye yatırdım. Ama maalesef çok düştü. Halbuki bildiğim bir şirket ve üretiminin yarısına yakınını yurt dışına gönderiyor. Bu hissenin tekrar yukarı gitme şansı nedir?

Nadir

CEVAP-Uşak Seramik, Ağustos 2017’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 2,76 TL’ye çıksa da sonrasında sürekli gerileyen bir hareket sergiledi. Hisse, bu süre zarfında arada yukarı ataklarda bulunduğu gözlenmekte. Ancak bu ataklar fazla güçlü olamadı ve her defasında gelen satışlarla birlikte aşağı yönlü hareket varlığını sürdürdü. Gelinen aşamada ise hisse nominal değerine yakın seviyelerde işlem görüyor. Daha ziyade bu seviyelerde tutunma çabası öne çıkıyor. Son olarak 8 Mayıs 2019 günü kapanışını 98 kuruştan tamamladı. Mali yapısı incelendiğinde son üç yılda benzer kârlılığa sahip olduğu görülmekte. Şirket geçtiğimiz yıl kârını yüzde 18,42 geriletirken fiyat kazanç oranı son kapanışa göre 21,77’ye denk geliyor. Oran BIST 100 Endeksine dahil hisselerin 7,38 olan ortalaması göz önüne alındığında hayli yüksek kalıyor. Hisse fiyatının bu denli düşük olduğu bir duruma rağmen f/k oranının yüksek olması kârın artması gerekliliğini zorunlu kılıyor. Kârda arzu edilen seviyenin yakalanamaması halinde hisse üzerindeki baskının da sürmesi gündemde kalmaya devam edecektir. Şirketin esas faaliyetten elde ettiği yüksek kâra rağmen artan finansal giderler, dönem sonunda kârı azaltıyor. Bu da ister istemez hisse üzerinde baskının varlığını sürdürmesine yol açıyor.    

09 Mayıs 2019 - 08:16
12

İLK ÇEYREK KÂRI BEŞ YILIN ALTINDA

SORU- Adel Kalem ile ilgili destek direnç nerelerde? Hedefi kaç TL. Beklenti hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Selami

CEVAP-Hisse senedi işlemlerinde teknik analiz, yatırımcıların sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntem yatırımcıların vazgeçilmezi olmakla birlikte tek başına bu yöntemin kullanılması, istenilen hedefe ulaşılmasına engel olabilir. Bu nedenledir ki hisse alımlarında şirketlerin ticari performansları ile ilgili ileriye dönük perspektif sunan mali analizi göz ardı edilmemeli. Şirketin mali yapısıyla ilgili analiz yapıldıktan sonra teknik analiz yöntemlerinin kullanılması daha iyi sonuçlar verecektir. Tüm bunlardan ayrı olarak Adel Kalemcilik’in fiyat seyri takip edildiğinde hissenin Ağustos 2017’den bu yana düşen eğilimini sürdürdüğünü görebilmekteyiz. Hisse, 7 Ağustos 2017 günü en yüksek 21,56 TL’yi test ederken şimdilerde 10,34 TL seviyelerinde bulunuyor. Yaşanan düşüşün ardından gelinen fiyatlar 2012 yılı rakamlarına denk geliyor. Şimdiki seviyeler ise uzun vadeli destek bölgesi. Bu seviyelerin altına kayması kardaki azalmanın devamı halinde gündeme gelebilecektir. Halihazırda kârlılıkta yaşanan gevşeme, hisse üzerinde baskının sürmesinde etkili oluyor. 2018 faaliyet döneminde kârını gerileten şirketin 2019’un ilk çeyreğinde de düşüş eğilimi sürüyor. Şirket, son beş yılın en düşük ilk çeyrek kâr rakamını açıkladı. Bunda gerileyen satış gelirleri kadar artan finansal giderlerin de etkisi bulunuyor. Takas verileri takip edildiğindeyse yabancıların 2015 yılından bu yana devam eden satış ağırlıklı işlemelerinde bir değişim bulunmuyor. Bu yılın ilk çeyreğinde de cüzi de olsa yabancıların satış ağırlıklı eğilimleri sürüyor. Hissenin mevcut seviyelerde tutunması ve yönünü yukarı çevirmesi için şirketin kârını istikrarlı şekilde büyütebilmesi önemli.

09 Mayıs 2019 - 08:16
22