Türk Prysmian Kablo ve Borsuan Mannesmann sorusu

SATIŞ BASKISI 1,60 SEVİYELERİNDE DENGELENİR

SORU- PRKAB alanında tek olmasına rağmen yıllardır doğru dürüst bir şey yok. Sizce durumu ne olacak bu hissenin?

Furkan Kılıçaslan

CEVAP-Türk Prysmian Kablo hisseleri Eylül 2017’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 2,95 TL’yi test ettikten sonra düşen bir ivmeyle hareket ediyor. Hisse, bu süre zarfında dalgalı bir seyir izlerken arada yukarı atakları oldu. Ancak çıkışlar hiçbir zaman 2017’deki zirvesine çıkmasına olanak tanımadı. Halihazırda 1,69 TL seviyelerinde işlem gören hissede satış baskısı daha fazla öne çıkıyor. Bu da düşüş eğilimini gündemden düşmemesine neden oluyor. Teknik yönden bakıldığındaysa 1,60 TL seviyelerinde güçlü bir desteğinin olduğu gözleniyor. Şirket açıkladığı 2018 yıl sonu bilançosu ile bir önceki yıla göre kârını artırdı. 2019’un ilk çeyreğinde de kârdaki artışın devam etti. Artış hissenin fiyat kazanç oranını sektör ortalamasının altına kaymasına olanak tanıdı. Son kapanış fiyatına göre hissenin f/k oranı 5,09 olurken sektör ortalaması 9,00 oldu. Göstergelerdeki olumlu seyir hissenin destek bölgesi olan 1,60 TL seviyelerinde tutunmasına olanak verecektir. Şirketle ilgili son gelişme ise üst yönetimde yapılacak değişimle ilgili. Şirketin CEO’su Erkan Aydoğdu’nun 16 Haziran 2019 itibariyle Güneydoğu Asya ve Pasifik Bölge CEO’luğuna geçeceği belirtildi. Yerine gelecek isim hakkında ise bilgi verilmedi.

22 Mayıs 2019 - 09:08
12

F/K ORANI TABAN SEVİYELERDE

SORU-BRSAN hissesi kafasına göre hareket ediyor. Bir bakmışsın çıkıyor bir düşüyor. Şimdi de çıktı. Neden böyle? Öğrenebilir miyim?

Tamer Kasapçı

CEVAP-Borsuan Mannesmann geçtiğimiz mart ayında düzeltilmiş verilerle en yüksek 9,47 TL’yi gördükten sonra geriledi. Hisse, bu süre zarfında iki defa yukarı atakta bulunduysa da çıkışlar sınırlı kaldı ve her defasında gelen satışların etkisiyle aşağı kaydı. Bu anlamıyla aşağı yönlü düşüş dalgası halihazırda varlığını koruyor. Hisse, geçtiğimiz 13 Mayıs günü güçlü destek bölgesi 7,01 TL’ye kadar indi ve bu seviyelerden gelen alımlarla birlikte bir miktar yükseldi. Destek bölgesinin üzerinde kalabilmesi ve yukarıya dönük ivmenin devam edebilmesi için alımların güçlü şekilde sürmesi şart. Geçtiğimiz yıl kârını artıran şirketin bu yılın ilk çeyrek bilançosundaysa kârlılıkta geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre az bir miktarda artış kaydettiği görülüyor. Ancak bunu yeterli görmek mümkün değil. Şirketin kâr atışını düzenli olarak sürdürebilmesi şart. Aksi taktirde hisse üzerindeki satış baskısı daha fazla öne çıkacak. Firmayla ilgili yakın tarihli önemli gelişme ise gerçekleşen temettü ödemesi ile ilgili. Brüt yüzde 82, net yüzde 69,70 oranında temettü kararı verildi ve ödemeler 16 Mayıs 2019 günü ortakların hesaplarına gönderildi. Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin f/k oranı 3,8 oranında olup son dört yılın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Söz konusu durum hissenin daha fazla gerileme olasılığını zayıflatırken destek bölgesinin güçlenmesine imkan veriyor.

22 Mayıs 2019 - 09:08
22