TSKB ve Bilici Yatırım sorusu

YABANCI SATIŞI SÜRÜYOR

SORU-Yaklaşık dokuz aydır TSKB hissesindeyim. Maliyetim 1,30’larda. Hisseyi daha ne kadar beklemeyelim? Zararım 13 binlerde…

Barış Güzel

CEVAP-Bankacılık sektörüne dahil hisselerin fiyat hareketi yaklaşık 10 yıldır yatay bir kanalda gidip geliyor. Sektörün performansını gösteren BIST Banka Endeksi takip edildiğinde de bu durum daha net bir şekilde gözlenmekte. Sektör endeksi şimdilerde destek bölgesine yakın seviyelerde bulunuyor. Mayıs ayının ikinci yarısında yukarı dönen yönün dalgalı bir şekilde de olsa devam etme olasılığı daha fazla öne çıkıyor. TSKB’nin fiyat seyri takip edildiğindeyse daha sert bir hareket gözlenmekte. Hisse, Şubat 2018’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 1,43 TL’ye kadar çıkarken sonrasında hızla değer yitirdi ve sürekli olarak geriledi. 23 Mayıs 2019 günü en düşük seviyesi 66 kuruşa kadar geriledi. Güçlü destek bölgesinin bulunduğu 62 kuruş seviyelerine gelmeden hisse toparlandı ve şimdilerde 72 kuruştan işlem görüyor. Mevcut seviyelerde yatay hareket sergilerken taban oluşturduğu görülüyor. Ancak bu seviyelerden yukarılara çıkabilmesi için alıcıların güçlenebilmesi önemli. Takas verileri takip edildiğindeyse yabancıların satış ağırlıklı işlemlerine devam ettikleri görülüyor. Yabancılar 2015’ten bu yana 2016 yılı hariç daha ziyade satış yönlü işlemlerde bulunuyor. 2019’un mart-mayıs döneminde de satış ağırlıklı işlemler devam ediyor. İlk beş ayda yaklaşık 3 milyon dolar tutarında net satış gerçekleşti. Satış yoğunluklu işlemlerin devam etmesi fiyattaki gerilemenin de sürmesine neden oluyor. Banka tarafından kamuya açıklanan en son gelişme ise 28 Mayıs 2019 tarihli. Söz konusu açıklamada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile risk paylaşım anlaşması imzaladığını ve firmalara 50 milyon euroya kadar ortak yatırım ve işletme kredisi verileceği belirtildi.

11 Haziran 2019 - 08:34
12

YATIRIMCI TEMKİNLİ DURUYOR

SORU-Bilici hissesinde bir hareket bir umut var sanki. Siz ne dersiniz? Hissedeki kıpırdanma devam eder mi?

Mithat Ulusoy

CEVAP-Bilici Yatırım’a ait hisselerin fiyat seyri takip edildiğinde arada yukarı atakları olsa da devamının gelmediği görülecektir. Hisse borsada işlem gördüğü 2011 yılından bu yana zaman zaman gerçekleştirdiği çıkışlarla birlikte fiyatını artırdı. Hatta Mart 2013’te düzeltilmiş verilerle 2,72 TL’ye kadar yükseldi. Ancak sonrasında gelen satışlarla birlikte geriledi. Benzer durum son olarak geçtiğimiz mart ayında yaşanırken hisse düzeltilmiş verilerle en yüksek 1,85 TL’ye kadar çıkabildi. Şimdilerde de 1,64 TL’den işlem görüyor. Tekstil sektöründe faaliyet yürüten şirket, faaliyet alanındaki sıkıntıları üzerinden atmada zorlanıyor. Son iki yıldaki kârdaki artış hisseye belli bir canlılık katmış olsa da bunu yeterli görmek mümkün değil. Yatırımcının hisseye yönelik temkinli duruşu varlığını sürdürüyor. Şirketin son açıklanan 2019 üç aylık bilançosunda gelir ve kârdaki artış sürmekle birlikte yatırımcının yaklaşımında önemli bir değişiklik bulunmuyor. Hissenin fiyat kazanç oranı halihazırda 2,6 seviyesinde bulunuyor. Söz konusu oran sektör ortalaması 7,6’nın hayli altında bulunuyor. Ancak sadece bu göstergeye göre alımda bulunmak yanlış olacaktır. Zira hisseye ait f/k oranı zaten uzun süredir sektör ortalamasının altında bulunuyor. Aynı şekilde piyasa defter değerinin de 2014 yılından bu yana sektör ortalamalarının altında hareket etmekte.

11 Haziran 2019 - 08:34
22