Sinpaş GYO ve Kardemir D sorusu

DÜŞÜŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

SORU (1) - İnşaat sektörünün gerilemesi ve hisselerin bu denli düşmüş olması SNGYO hissesi için bir fırsat mıdır? Bir yıl vadeli düşünüp almak gerekir mi?

Ümit Özcan

CEVAP - Gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörünün performansını gösteren BIST GYO Endeksi takip edildiğinde düşen bir eğilim sergilediği görülecektir. Sektör endeksi, son olarak 25 Temmuz 2017 günü en yüksek 47.663’ü test ederken şimdilerde 24.525 seviyelerinde bulunuyor. Arada geçen iki yıla yakın zaman diliminde sektör hisselerinde ortalama yüzde 50 seviyelerinde bir düşüş yaşandı. Şüphesiz bunda konut sektöründeki daralmanın etkisi göz ardı edilmemeli. Sinpaş GYO hissesinde 2011 yılında başlayan düşüş eğilimi sektör endeksindeki gerileme sırasında da devam etti. Bu itibarla hissenin performansı sektör ortalamaları ile uyumlu bir durum sergiliyor. Diğer taraftan şirketin son dört yılda sürekli zarar üretmesi ciddi bir sıkıntı kaynağı. Açıklanan 2019 üç aylık bilançosunda da zarar devam ediyor. Son bilançoya göre birikmiş geçmiş yıl zararı 479 milyon TL seviyesinde. Şirketin zararından dolayı özsermayesi eksiye düşmese de sermayesinin altına geriledi. Bu da ileriye dönük ciddi bir sıkıntı kaynağı oluşturuyor. Mali yapıdaki zayıf seyir hissenin nominal değerinin altına kaymasında önemli bir faktör olarak görülmeli. Yaklaşık altı yıldır nominal değerinin altında işlem gören hissenin arada çıkışları olsa da mevcut şartlarda istikrarlı bir çıkış sergileme zemini bulunmadığı gibi düşüş eğilimi korunmakta. Bu itibarla hisseye yönelik olası bir yatırım halinde kârdan ziyade zarar olasılığı daha yüksek ihtimal olarak gündeme gelecektir.

29 Mayıs 2019 - 08:20
12

AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİYOR

SORU (2) - Kardemir D’nin 2019 ikinci çeyreği için zarar açıklayacağı ve uzun süredir düşüş eğiliminde olan kağıdın gelecek kötü bilançoyu fiyatladığını öngörmek doğru mudur? Hissede beklenti nedir?

Timur Taş

CEVAP - Piyasalarda genel bir düşüş eğilimi söz konusu. Bu anlamıyla fiyatlardaki gevşeme sadece Kardemir hissesine mahsus bir durum olmayıp genele ilişkin olduğunu göz ardı etmemeli. Kardemir D’de bu genel düşüş eğilimi içinde hareket ediyor. Bununla birlikte son bir yıllık fiyat hareketini göz önüne aldığımızda Kardemir D’deki düşüşün yüzde 50 seviyelerinde olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Hisse, geçtiğimiz yıl mayıs ayında en yüksek 5,26 TL seviyelerinde olurken şimdilerde 2,13 TL’den işlem görüyor. Yaşanan düşüşün ardından şimdilerde destek bölgesi olan 2 TL’nin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl kayda değer bir kâr artışı gerçekleştiren şirketin 2019’un ilk çeyreğinde ise gelirdeki artışa rağmen kârında azalma yaşandı. Kârdaki azalma artan maliyet kaleminden gelmekte. Genel ekonomideki daralma şirketi de olumsuz yönde etkiliyor. Aynı performansın devam etmesi halinde mevcut şartlarda şirketin yıl sonunda zarara dönmesi beklenmese de kârında azalma yaşanacağı anlaşılıyor. Gerek piyasadaki daralma gerekse şirketin kârındaki düşüş ister istemez hisse üzerinde baskıya neden oluyor. Kardemir Genel Müdürü Hüseyin Soykan, 25 Mayıs 2019 günü basına yaptığı açıklamada savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu çelik kalitesini artırabilmek için bir çalışma grubu oluşturduklarını, sektördeki birçok kuruluşla görüşmelerini sürdürdüklerini ve savunma sanayisi için de çelik üreterek bu alandaki yerlilik payını artırmak istediklerini belirtiyor. Aynı açıklamada yerli otomotiv projesine yönelik Ar-Ge çalışmalarının da olduğu belirtildi. Şirketin artan talebe bağlı olarak gelir ve kârlılığının artması gündeme gelebilecektir.

29 Mayıs 2019 - 08:20
22