Plastik Kart ve Rodrigo Tekstil sorusu

ZORUNLU ÇAĞRI GÜNDEMDE

SORU-PKART hissesi neden bir aydır düşüyor? Hakim hissedar değişikliği olacakmış. Düşüşün sebebi bu mudur?

Sinan Kuşçu

CEVAP-Plastik Kart son bir ayda çok sert iniş ve çıkışlar gerçekleştirdi. Hisse, 1 Nisan 2019 günü en düşük 2,77 TL seviyesini görürken gerçekleştirdiği çıkışla birlikte 4 Nisan günü 4,36 TL’ye kadar yükseldi. Hissenin bu çıkışında dolaylı hissedar değişikliğinin etkisi bulunuyor. Halihazırda şirketin sermayesinin yüzde 66,20’si Gemalto NV’nin elinde bulunuyor. Thales’in Gemalto’yu devralma suretiyle birleşme süreci ise Aralık 2017’den bu yana devam etmekte. Geçtiğimiz 28 Mart 2019 günü Gemalto hissedarlarından isteyenlerin paylarını Tales’e satışı ile ilgili sürecin tamamlandığı kamuyla paylaşıldı. Açıklamada Thales’in Gemalto’daki payını yüzde 95’e çıkarması halinde paylarını devretmeyen hissedarların paylarını satın almak ve ortaklıktan çıkarmak için yeni süreci hayata geçireceği belirtildi. Bu şekilde hakim ortak, Gemalto’yu borsa kotundan çıkarmaya niyetli olduğu kamuyla paylaşıldı. Aynı açıklamada Plastik Kart’ın Gemalto’nun varlık toplamı içinde önemli bir paya sahip olmadığı belirtilirken şirketin diğer ortaklarına zorunlu çağrı yükümlülüğünden muaf tutulmak için SPK’ya başvuruda bulundu. Bu durum ana hissedar Gemalto’dan farklı olarak Plastik Kart’ın borsada işlem görmesini sürdüreceği anlamına geliyor. Ancak bu noktada hakim hissedar değişikliği nedeniyle SPK’nın aksi yönde karar verme olasılığı hiç de düşük değil. Böylesi bir durumda hakim hissedarın Gemalto için borsa kotundan çıkarma düşüncesinin Plastik Kart için de gündeme gelip gelmeyeceğini ilerleyen süreçte göreceğiz. Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin zirvesini test ettiği nisanın ilk haftasından sonra hızla değer yitirdiği ve 27 Mayıs itibariyle 2,79 TL seviyelerine gerilediği gözleniyor.

28 Mayıs 2019 - 08:22
12

TABANA DAHA YAKIN

SORU-Rodrigo ile ilgili ne gibi bir beklentiniz olduğunu öğrenebilir miyim? Hisse, geldiği seviye itibariyle alıma uygun mudur?

Berkan Çetin

CEVAP-Rodrigo Tekstil, uzun süredir dalgalı bir seyir izliyor. Hisse, borsaya geldiği Ağustos 2013’ten bu yana arada yukarı atakları olsa da devamını getiremiyor. Her defasında yukarı atak düşüşle sonlanıyor. Son olarak geçtiğimiz nisan ayında 2,89 TL’ye kadar yükselen hisse, peşi sıra satışlarla birlikte geriledi. Halihazırda 1,80 TL seviyelerinde tutunma çabası içinde olduğu görülüyor. Mevcut seviyelerde tutunamaması halinde hissenin ilk destek bölgesi ise 1,40 TL olacak. Yönünü yukarı çevirebilmesi ise alıcıların göstereceği istikrarlı ilgi ile yakından alakalı bulunuyor. Alıcıların düzenli talebi firmanın mali yapısını güçlendirmesine bağlı. Şirket kâr etmekle birlikte kayda değer bir kârlılıktan bahsetmek mümkün değil. Oluşan düşük kâr rakamları birikmiş geçmiş yıl zararlarının kapanmasına dahi yetmemekte. Bu da ister istemez hisseye olan ilginin sınırlı ve temkinli kalmasına yol açıyor. Tüm bunlardan ayrı olarak hisseye teknik açıdan bakıldığında mevcut fiyat seviyesinin tabana daha yakın olduğu gözleniyor. Söz konusu durum hissenin yukarı yönlü kısa süreli de olsa bir atak yapma olasılığını artırıyor. Ancak bunun devamının gelme ihtimali hayli zayıf olduğu unutulmamalı.

28 Mayıs 2019 - 08:22
22