Özerden Plastik ve Serve Kırtasiye sorusu

DİLOVASI’NDA FABRİKA BİNASI KİRALADI

SORU (1) - Sizce Özerden Plastik hissesindeki hareket ne olur? Düşüş durur mu yoksa daha da aşağıya bekleyelim mi? Bilgi için teşekkürler. 

Bilal Karabulut

CEVAP - Özerden Plastik yaklaşık iki yıldır yükselen kanal içinde hareket ediyor. Hisse bu süre içinde zaman zaman düzeltme hareketlerinde bulunsa da çıkış trendini korudu. Halen çıkışını sürdüren hisse, son olarak geçtiğimiz şubat ayında 4,49 TL’yi test etti ve ardından gelen kâr satışlarıyla birlikte geriledi. Şimdilerde ise 3,20 TL’nin üzerinde tutunan hissenin mevcut fiyat seviyesi önemli destek bölgesinde bulunuyor. Hissenin çıkış trendini sürdürebilmesi için bu seviyelerde tutunabilmesi ve daha da aşağıya kaymaması gerekiyor. Aksi takdirde trend değişikliği gündeme gelecektir. Şirketle ilgili kamuya yapılan kayda değer son açıklama ise 28 Mayıs 2018 tarihli. Söz konusu açıklamada Dilovası’nda bulunan fabrika ve ofis binasını Anadolu Yakası imalat merkezi olarak, 20 yıl süre ile yıllık KDV dahil 1.500.000 TL’ye kiralamaya karar verdiğini duyurdu. Konu hakkında başkaca detay bilgi vermeyen şirketin bu kiralama ile birlikte üretim kapasitesinin artması gündeme gelecek. Halihazırdaysa gelirlerindeki kayda değer artışa rağmen bunu kâra dönüştürmede zorlandığı gözleniyor. Firma zarar etmemekle birlikte kârını istikrarlı şekilde artırma sorunu çekiyor. Bazı yıllar kârı artarken diğer yıllar düşmekte. Hissedeki çıkışın daha düşük riskle gerçekleşebilmesi için kârda istikrarlı bir çıkış gözlenebilmesi önemli.


13 Haziran 2018 - 08:28
12

KIRTASİYECİLİĞİ BIRAKIIP FİLME YÖNELİYOR

SORU (2) - Serve Kırtasiye hissesinde olanları öğrenebilir miyim? Hisse önce yükseldi şimdi de düşüyor. Tahtayla oynanıyor mu yoksa? 

Musa

CEVAP - Uzun süredir Yakın İzleme Pazarı’nda bulunan Serve Kırtasiye, geçtiğimiz mayıs ayının ilk haftasına kadar düşüş eğilimini sürdürdü. 8 Mayıs 2018 günü en düşük 45 kuruşa kadar indikten sonra gelen alımlarla birlikte hızla değer kazandı ve 30 Mayıs 2018 günü en yüksek 1,48 TL’yi test ettikten sonra kâr satışlarıyla birlikte geriledi. Hissenin çıkışa geçtiği tarihten hemen sonra 11 Mayıs 2018 günü yapılan açıklama ile Artı Yatırım Holding ile ortak yatırım yapılması amacıyla görüşmelerine başlandığı duyurulmuştu. Söz konusu ortak yatırımın ne olabileceği hakkında detay bilgi verilmemekle birlikte hissede öncesinden başlayan çıkış hareketi söz konusu açıklama sonrasında da ivmesini sürdürdü. Söz konusu çıkış sırasında büyük ortaklardan Cemalettin Doğan’ın satış yapması ise dikkat çeken en önemli gelişme idi. Sonrasındaysa ortak yatırım için geçekleşen görüşmelerin hisse satışıyla sonuçlandığı duyuruldu. Cemalettin Doğan 16 Mayıs 2018 tarihli açıklama ile sahibi olduğu yüzde 30,74 payı Artı Yatırım Holding’e devrettiği belirtildi. Yeni ortağın ise ilk işi faaliyet alanını film sektörüne çevirmek oldu. Bu amaçla esas sözleşme değişikliğine giderken unvanı “Serve Film Prodüksiyon Eğlence A.Ş.” olarak değiştirdi. Sektör değişimi nedeniyle şirketin OFMA Ofis Malzemeleri’nde sahibi olduğu yüzde 4,73 oranındaki payını da 3,6 milyon TL’ye Cemalettin Doğan’a satıldı. Söz konusu satışla birlikte kırtasiye malzemeleri sektöründen kesin olarak çıkılmış olundu. Şirketin yöneldiği yeni alanda nasıl bir performans sergileyeceğini ise ilerleyen dönemde göreceğiz. Mevcut durumdaysa hissenin oldukça primli olduğu gözleniyor. Firmanın ileriye yönelik kârlı bir yapıya kavuşamaması halinde gerçekleşen çıkışın hızla düşüşe geçmesine sebep olabilecektir.

13 Haziran 2018 - 08:28
22