Oylum Sınai ve Kuyumcukent Gayrimenkul sorusu

TAHSİSLİ SERMAYE ARTIŞIYLA BORCUNU ÖDEDİ

SORU- 1,24 ten sert bir düşüşle 1,02’ye kadar gerileyen Oylum riskli bir boyutta mı seyredecek? Satışa mı geçelim? Orta vadede beklemeye mi geçelim?

Fatih Öztürk

CEVAP-Oylum Sınai Yatırımlar borsaya geldiği 2012 yılından bu yana oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Hisse, halka arz edildikten sonra uzunca bir süre düşen eğilim sergilerken sonradan gerçekleştirdiği çıkışla birlikte Ocak 2017’de en yüksek 3,15 TL’ye kadar çıktı. Fakat devamı gelmedi ve tekrar aşağı yönlü bir eğilimle hareketini sürdürdü. Hisse şimdilerde 1,04 TL seviyelerinde işlem görüyor ve nominal değerinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. Şirketin bu denli düşük bir performansa sahip olması, hissenin çıkış ivmesini olumsuz etkiliyor. Son beş yıllık mali tabloları incelendiğinde ya zarar ya da sembolik düzeyde kârlılık söz konusu. Bu durum şirketin geçmiş yıllarda birikmiş zarar toplamını 9,6 milyon TL’ye çıkmasına neden oldu. Açıklanan son bilançosu göz önüne alındığında firmanın ileriye dönük mali yapısını güçlendireceğine ve kârlılıkta istikrarlı bir büyüme sergileyeceğine dair beklentiyi zayıflatıyor. Bu da ister istemez hisseye yönelik beklentileri aşağıya çekerken fiyat üzerinde baskıya neden oluyor. Şirketle ilgili yapılan yakın tarihli açıklamalar incelendiğindeyse geçtiğimiz nisan ayında tahsisli sermaye artırımı ile çıkarılmış sermayenin 12,1 milyon TL’den 13,8 milyon TL’ye çıkarıldığını görmekteyiz. Artırılan 1,7 milyon TL nominal değerli paylar 1,09 TL’den Bracknor Fund Lımıted'e satıldı. Söz konusu tahsisli sermaye artırımıyla birlikte firmanın Bracknor Fund Limited'den 2018 yılında aldığı aynı miktardaki kredi de kapatılmış oldu. Şirketin borcunu hisse yolu ile ödemesi mali yönden ileriye dönük beklenti içine girmek için fazla iyimser olunmaması gerektiği yönünde işaret olarak algılamak gerekiyor.

16 Mayıs 2019 - 08:39
12

GÖSTERGELER ÇIKIŞI DESTEKLEMELİ

SORU- Kuyas hissesi 5 yıllık yükselişini bozup son bir yıldır neden hızlıca düştü?

Salih Kurt

CEVAP-Kuyumcukent Gayrimenkul, borsaya geldiği Eylül 2012’den bu yana dalgalı bir seyirle hareket etti. Mali verilerin destelememesine rağmen hisse Mart 2018’e kadar çıkışını sürdürdü. 5 Mart 2018 günü düzeltilmiş verilerle en yüksek 4,68 TL’yi gördükten sonra gelen satışlarla birlikte sert bir düşüş yaşadı. Kasım ayında ise en düşük 91 kuruşa kadar indi. Sonrasında gelen tepki alımların etkisiyle toparlansa da önceki zirvesinin çok gerilerinde bulunuyor. Alımların etkisiyle şimdilerde nominal değerinin üzerinde işlem gören Kuyas, taban oluşturma çabası içerisinde bulunuyor. Finansal göstergelere göre hissenin mevcut seviyelere gerilemiş olması pek de şaşırtıcı değil. Bu seviyelerin üzerine çıkabilmesi ve çıkışını sürdürebilmesi için büyüyen bir kârlılığın yakalanabilmesi önemli. Son beş yıldaki mali tablolarında ya zarar ya da sembolik düzeyde kâr söz konusu.

Açıklanan 2019 ilk çeyrek bilançosunda da zarar edildiği görülüyor. Aynı ivmenin devamı halinde yıl sonunda da yine zarar ya da düşük bir kârlılık şaşırtıcı olmayacak. Bu durum hisse açısından olumsuz bir işaret olarak değerlendirilmeli. 

16 Mayıs 2019 - 08:39
22