Otokar ve Başkent Çimento sorusu

SATIŞ DÜŞÜNCE ZARARA DÖNDÜ

SORU (1) - Resmen battık. Otkar ne zaman yükselecek? 

Hasan Batmaz

CEVAP - Uzunca bir süre yükselen kanal içinde hareket eden Otokar, Şubat 2017’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 143,64 TL’yi test ettikten sonra düşen bir eğilime döndü. Geçen süre içinde yaşanan düşüşle birlikte geçtiğimiz ağustos ayında 60,75 TL’ye kadar indi. Şimdilerde bu seviyenin işlem gören hisse taban seviyelerde dalgalı bir seyir izliyor. Son olarak 9 Kasım 2018 günü kapanışını 79,50 TL’den tamamlayan hissenin ekim ayının sonundan başlayan yukarı atağının devam edebilmesi için yatırımcıların alım işlemlerine devam edebilmesi gerekiyor. Şirketin mali yapısı incelendiğinde ise gelirinde ciddi bir düşüş yaşandığı gözlenmekte. Son açıklanan 2018 dokuz aylık bilançosuna göre gelirindeki düşüş yüzde 40,57’yi buldu. Her ne kadar üçüncü çeyrekte azalsa da dokuz aylık dönem sonunda firmanın açıkladığı zarar yine de artmış durumda. Oluşan zararda şirketin gelirindeki düşüşün etkisi bulunuyor. Şirketle ilgili basında yer alan sipariş ve ihale haberlerine karşın gelirindeki ciddi düşüş mali tabloları olumsuz yönde etkiliyor. Satışlarını artıramaması halinde yıl sonunda zarar açıklaması pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Mali yapıdaki bu olumsuz durum hisseye değer kaybı olarak yansıyor. Şirketin üçüncü çeyrekte zararını azaltması dördüncü çeyrekte de bu çabasını sürmesi halinde önümüzdeki yıl toparlanmasına imkan verme olasılığını artırıyor. Önümüzdeki yıl kâra geçmesi halinde ise mevcut işlem fiyatı taban seviyeler olarak kalacaktır.

09 Kasım 2018 - 13:13
12

YATIRIMCI İLGİSİ ZAYIF

SORU (2) - Bascm’ı iyi biliyorum. İşlere yetişemiyor, çoğu zaman başka fabrikalardan çimento alıp piyasaya satıyor. Bu fabrikanın kapasitesinin üstünde çalıştığı anlamına gelmez mi? Öyleyse neden yükselmiyor? 

Tuncer

CEVAP - Başkent Çimento’nun geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde satış gelirini düzenli olarak artırmakla birlikte kârını bir yıl artırırken ertesi yıl düşürdüğü görülüyor. Son olarak geçtiğimiz yıl kârını düşüren firmanın 2018 faaliyet döneminde kârını artırması beklenmeli. Şirketin açıklamış olduğu 2018 altı aylık bilançosundaki veriler de bunu destekler nitelikte. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kârını artıran şirketin önemli bir olumsuzluk yaşamaması halinde yıl sonunda da kâr açıklaması beklenmeli. Ancak kârın dalgalı bir seyir izlemesi hisseye istenen talebin gelmesine mani olmakta. Şüphesiz bunda hissenin Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda bulunmasının da etkisi bulunuyor. Diğer taraftan halka açık kısmın yüzde 62,29’unun İş Yatırım Menkul Değerler’in saklamasında bulunması da hissenin ağırlıklı kısmının toplu olduğu anlamına geliyor. Söz konusu durum işlem hacminin dar kalmasında etkili olurken aktif bir pazarın oluşmasına mani olmakta. Hissenin yıl başından bu yana ortalama günlük işlem hacmi 5.158 TL. Hissenin aktif bir pazara sahip olmaması yatırımcı ilgisinin zayıf kalmasına neden oluyor. Piyasa göstergeleri ise sektör ortalamalarının altında olup olumlu sinyaller üretiyor. Son üç yılık verilere göre gerek fiyat kazanç oranının gerekse piyasa defter değerinin sürekli sektör ortalamasının gerisinde bulunuyor. Bu anlamıyla göstergelerin olumlu sinyal vermesi tek başına alım için neden olarak görülmemeli.

09 Kasım 2018 - 13:13
22