Osmanlı Yatırım GM Çakılkaya’dan yatırımcıya 8 hisse önerisi

SERAP SÜRMELİ – BORSAGUNDEM.COM

Maslak’ta yatırım yapmak isteyen herkese kapısı açık bir ünlü bir aracı kurumdayız. Bakıyoruz, hizmette sınır yok! Soruyoruz, platformu, yatırım ürünü çeşidi çok…

Piyasaların tansiyonlu, hararetli, inişli çıkışlı olduğu bu günlerde Osmanlı Yatırım Genel Müdürü Pınar Çakılkaya’yla birlikteyiz. İstanbul Manhattan’da bir plazanın tek katına konuşlanmış genel merkezde hava ‘sıcak’. Ekip enerji dolu, gözler ekranlarda, eller klavyede. Başta Çakılkaya, herkes pozitif. Sektörde öncü bir kurumda olmanın övüncü, Osmanlı Yatırım’ın her santimetre karesinde hissediliyor.

2018 yılında müşterisi sayısını beşe katlayan Osmanlı Yatırım öncelikle insan kaynağına ve personel eğitimine çok önem veriyor. Slogan harika: Her şey insanla başlar.

Çakılkaya, şirketlerin kendi sektörlerinde, gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerdeki benzerlerine göre ‘ucuz mu, pahalı mı?’ olduğunu gösteren bir temel analiz platformunu müşterilerine sunduklarını söylüyor. Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizerken de yatırımcı cephesine önemli bir mesaj gönderiyor: “Müşterilerimizin iş yapma süreçlerinin kesintisiz olması da çok önemli. Dijitalleşen dünya ile finansal ihtiyaçları şekillendiriyoruz…”Üzerinde ısrarla durduğu, işaret ettiği noktaya gelince; “Biz vizyonumuzu hiçbir zaman hisse senedi, VİOP ya da foreks gibi tek bir ürün veya Borsa İstanbul’da işlem yapan yatırımcılar üzerine kurmadık. Kuruluşumuzdan bu yana sürekli olarak uğraştığımız, altyapı, ürün ve işlem/araştırma platform geliştirmeleri, bireysel emeklilikten hisseye, internet müşterisinden özel bankacılık müşterisine tüm yatırımcılara ve ürünlere yönelik oldu” diye konuşuyor.

Peki, Pınar Çakılkaya piyasaların nabzını tutan usta bir isim olarak neler öngörüyor? İlk sözü Borsa İstanbul; 2018 yılını pozitif kapatacağı yönünde. Ya kur? Doların 4,5-5 TL aralığında olması gerektiği düşüncesini dile getiriyor.

Tasarruf sahiplerine ‘özel’ bir iletisi olacak mı, örneğin böyle bir ortamda yatırımcılar hangi hisselere yönelmeli? Soruyoruz, işinin ehli bir borsacı kimliğiyle bombayı patlatıyor. 8 hisseyi isim isim veriyor.

Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü, bir de içi dolu dolu ‘sepet’ öneriyor!

Osmanlı Yatırım Genel Müdürü Pınar Çakılkaya, Borsagundem.com’a konuşuyor…

07 Aralık 2018 - 01:00
17

“7 GÜN 24 SAAT İŞLEM YAPILABİLEN BİR BONO PLATFORMU”

-Vizyoner bir kurum olarak Osmanlı Yatırım’ın geldiği nokta nedir? Sektöre damganızı vurmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Pınar Çakılkaya: Osmanlı Yatırım kuruluşundan bu yana çok daha büyük bir yatırımcı kitlesini hedefledi. Biz vizyonumuzu hiçbir zaman hisse senedi, VİOP ya da foreks gibi tek bir ürün veya Borsa İstanbul da işlem yapan yatırımcılar üzerine kurmadık. Kuruluşumuzdan bu yana sürekli olarak uğraştığımız altyapı, ürün ve işlem/araştırma platform geliştirmeleri, organizasyonel yapımız bireysel emeklilikten hisseye, internet müşterisinden özel bankacılık müşterisine tüm yatırımcılara ve ürünlere yönelik oldu. Özellikle banka ve diğer şirket bonolarının mevduata alternatif olacağını düşünerek, 7 gün 24 saat işlem yapılabilen bir bono platformunu müşterilerimize sunmaktayız.

Neler yapıyoruz? Öncelikle insan kaynağına ve personelimizin eğitimine çok önem veriyoruz. Müşterilerle iletişim kuran personelimizi, sermaye piyasası lisanslamalarının haricinde çalıştıkları iş kollarına göre finansal planlama, bireysel emeklilik gibi özel eğitim süreçlerine alıyoruz.

Her şey insanla başlar. Ama personelimizin ve müşterilerimizin iş yapma süreçlerinin kesintisiz olması da çok önemli. Dijitalleşen dünya ile finansal ihtiyaçları şekillendiriyoruz.

Bugünlerde çok moda olan algo trading, algo danışmanlık gibi teknolojileri biz biraz daha farklı uyguluyoruz. Geliştirdiğimiz finansal platformlar daha çok müşterilerimizin piyasa verilerini kullanarak kendi analizlerini, araştırmalarını yaparak kendi yatırım tavsiyelerini kendilerinin oluşturabileceği ve takip edebileceği uygulamalar. Türkiye’de bir ilki yaparak şirketlerin kendi sektörlerinde, gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerdeki benzerlerine göre ucuz mu pahalımı olduğunu gösteren bir temel analiz platformunu müşterilerimize sunmaktayız. Teknik analiz ile ilgilenenler için de ayrı bir analiz aracı geliştirdik.

07 Aralık 2018 - 01:00
27

“2018’DE MÜŞTERİ SAYIMIZI BEŞE KATLADIK”

-Osmanlı Yatırım için 2018 nasıl geçiyor, 2019 hedefleri neler?

Pınar Çakılkaya: 2018’i çoktan geri bıraktık diye bakıyoruz. Herkes gibi bizde elimizde olmayan, ekonomik olarak zor bir dönem geçirdik. Bizim gibi genç ama yönetim açısından tecrübeli bir kurum olarak biliyoruz ki maalesef Türkiye birkaç yılda bir global ya da ulusal olarak çalkantılı dönemlerden geçebiliyor. İyi tarafından bakarsak krizlerden hızlıca çıkabilme gibi bir yeteneğimiz var. 2019’unda çok kolay bir yıl olacağını düşünmüyoruz. 2019’a yönelik büyüme beklentileri parlak değil.

Bizim açımızdan 2018 müşteri sayımızı 5’e katladığımız, personel sayımızı arttırdığımız, organizasyon şemamızı şekillendirdiğimiz ve tüm yatırım ürünlerinde çalışmalarımızın sonuna geldiğimiz bir yıl oldu. 6 şube ve 120 kişi ile hizmet veriyoruz.

2019’da da çalışmaya büyümeye devam edeceğiz. Hedefimiz tüm yatırım ürünlerinde kesintisiz hizmet vererek müşterilerimizde yatırım kuruluşu ve finansal planlamacı kimliğimizi öne çıkarmak.

Osmanlı Yatırım da hesap açan bir yatırımcı 3 farklı web işlem platformunu, e-şubemizi ve mobil uygulamamızı kullanabilir. Ücretli olan borsa verilerini hisse/VİOP komisyon ya da yatırım fonu/BES karşılığı ücretsiz kullanabilir. Ücretsiz araştırma platformlarımızdan faydalanarak yatırım enstrümanı ve menkul seçebilir.

Hisse senedi müşterileri için teknik ve temel analiz için geliştirdiğimiz, konusunda uzman yazılımcılarla ortak çalıştığımız platformlar var.

Mesela yabancı kurumların ve yerli fonların günlük, haftalık, aylık, yılbaşından bugüne kırılımında hangi hisseleri alıp sattığını ya da son 5 gündür hangi hisselerde düzenli alım satım yaptıklarını istediğiniz zaman takip edebilirsiniz.

Osmanlı Yatırım’da lisansı olan tüm yatırım uzmanlarının hisse, türev ve pair trade olarak önerilerini anlık takip edebilirsiniz.

Dövizle ilgilenen müşterilerimiz için VİOP verileri ile kendi DCD’lerini oluşturabilecekleri ve VİOP piyasasında döviz kontratlarında strateji belirleyebilecekleri araştırma platformlarımız da mevcut.

07 Aralık 2018 - 01:00
37

“2018’DE İYİ BİR KAPANIŞ BEKLİYORUZ”

-Borsa İstanbul uzun süredir 90 binlerde… 100 bini niçin aşamıyor? Sizce ne zaman aşar? Endeks 2018’i nasıl kapatır, tahmininiz nedir?

Pınar Çakılkaya: 2018’de iyi bir kapanış olacağını düşünüyoruz. Piyasa yaz başından bu yana birçok olumsuz gelişmeyi fiyatladı. Bunun içinde siyasi gerginlik, yükselen enflasyon ve faiz, büyümede yavaşlama, yurtdışı tarafında da aynı şekilde güç savaşları ve Fed’in devam eden faiz artırımları dahil… Şu anki fiyatların içerisinde de 2019 ekonomik beklentileri fiyatlanıyor. Endeks, banka hisse fiyatları nedeni ile tarihi olarak dip seviyelerde.

 “2019’UN İKİNCİ ÇEYREĞİNDEN İTİBAREN BANKA ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ BEKLİYORUZ”

-Hisseler dolar bazında ucuz olmasına karşın yabancı yatırımcı neden ilgi göstermiyor?

Pınar Çakılkaya: Hisse senedi piyasasında uzun vadeli yabancı fonların piyasaya tekrar dönmesi gerekiyor. Bu da maalesef kısa vadede çok mümkün görünmüyor. Global olarak 2019’da da FED faiz artırımların artacağı beklentisinin yanı sıra bizde tekrar seçim var. Bu durumda da uzun vadeli alım yapan fonlar beklemeyi tercih ediyor. Ancak gelişmekte olan ülkeler piyasa performansı olarak oldukça geride kaldı. Bu yüzden bir miktar alım gelebileceğini düşünüyoruz. Özellikle Türk bankalarının likidite sorunu kısmen de olsa VDMK aracılığı ile çözülmesi ile 2019’un ikinci çeyreğinden itibaren banka endeksinde yükseliş bekliyoruz. 5 yıllık dönemde yabancı kurumsal yatırımcıların Türk menkul kıymetlerindeki sahiplik oranın azalmasını ve yerli kurumsal yatırımcılarının payının hızlı artmasını bekliyoruz.

07 Aralık 2018 - 01:00
47