Merko Gıda ve Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sorusu

BÜYÜK ORTAKLAR ALACAĞINI KURTARMA DERDİNDE

SORU (1) - MERKO için artık umudum kalmadı. Çıkar diye çok bekledim. Ama çıkacağı yok. Hep dipte kalacak sanki?

Galip Yılmaz

CEVAP (2) - Borsada uzun vadeli beklentilerle hareket etmek düşük riskle getiriyi artırmak açısından doğru bir perspektiftir. Bununla birlikte zarar eden ya da küçülen bir firmanın tercih edilmesi halinde uzun vadeli yatırımda bulunulsa dahi kazanç elde etme ihtimali hayli zayıflayacaktır. Bu anlamıyla getiri potansiyelini yükseltebilmek; gelir ve kârlılığını artıran firmalara yapılacak yatırımla mümkün olabilecektir. Merko Gıda’ya yatırımda bulunurken bu bakış açısını göz ardı etmemek gerekiyor. Şirketin mali yapısı incelendiğindeyse zarar üreten yapısından kurtulamadığını görebilmekteyiz. Açıklanan 2019 ilk çeyrek bilançosunda gelir düşerken zarar devam ediyor. Şirketin birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 92,5 milyon TL’ye ulaştı. Özsermayesi ise sermayesinin gerisinde bulunuyor. Şirket zarar etmeye devam ettiği sürece mali yapıdaki zayıf seyir sürecektir. Bu durum ister istemez hisse üzerinde baskıya neden olmaya devam edecektir. Şirket ise mali yapıyı güçlendirme çabası içinde. Son olarak 13 Mayıs 2019 günü yaptığı açıklamayla tahsisli sermaye artırımına gitmek istediğini duyurdu. Firmanın ortaklarından Aetna SA ve Merko Holding’in toplam 6,6 milyon TL olan alacağı SPK’nın izin vermesi halinde sermayeye ilave edilecek. Bu şekilde büyük ortaklar bir yandan alacaklarını tahsil ederken diğer yandan paylarını artırmış olacak. Artan sermaye ile birlikte şirketin de mali yapısı biraz daha güçlenecek. Söz konusu durum şirket açısından olumlu olsa da asıl sorunun gelir ve kârlılık yaratamaması olduğu göz ardı edilmemeli. Firmanın alacağı tedbirlerle gelirini artırırken istikrarlı bir kârlılık yapısına geçebilmesi şart. Hisseler ise mevcut haliyle nominal değerinin altında işlem görüyor ve dip seviyelerde bulunuyor. Mevcut seviyelerinden kurtulabilmesi için güçlü bir gelir ve kârlılık yakalayabileceğine dair yatırımcının beklentisinin artabilmesi gerekiyor. Bu gerçekleşemediği sürece arada yukarı ataklar olsa da hissede kalıcı bir çıkış beklemek için neden bulunmuyor.


15 Mayıs 2019 - 08:17
12

SEKTÖRÜN AĞIRLIĞINI HİSSEDİYOR

SORU (2) - Deniz GYO, neden yukarı çıkamıyor? Eksik olan nedir?

Ali Önel

CEVAP - Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Temmuz 2017’den bu yana yatay bir seyir izlemekle birlikte kısa süreli fiyat marjı hayli yükselmiş durumda. Hisse, 2-3 günlük sert yukarı hareketler gerçekleştirirken sonrasında aynı hızla iniyor. Bununla birlikte iki yılı geçkin süredir yatay kanal içindeki hareketini koruyor. Aynı süre içinde şirketin içinde yer aldığı BIST GMYO Endeksi’nin ciddi değer kaybı ise dikkat çeken bir diğer ayrıntı. Bu yönüyle bakıldığında hissenin yakaladığı yatay trendini korumasını önemi bir başarı olarak değerlendirmek pek de yanlış olmayacaktır. Hissenin geçtiğimiz ocak ayında gördüğü en yüksek seviye 4,20 TL’nin şimdilerde gerisinde olması ise yatay trendin varlığını ortadan kaldırmıyor. Fiyat kazanç oranıysa son kapanışa göre 4,03. Söz konusu oran hissenin geçmiş f/k ortalamasının altında bulunuyor. Şirket geçtiğimiz üç yıl boyunca kârını artırmayı başardı. Ancak 2019’un ilk çeyreğinde kârda yüzde 51,26’ya varan düşüş söz konusu. Kârın düşmesi hissenin yatay kanalının destek bölgesine doğru kaymasında etkili oluyor.

Bu yönüyle kârın artması şart. Öte yandan içinde yer aldığı sektörün genel olumsuz seyrinden şirket kendisini uzak tutabilse de etkilenmemesi düşünülemez. Bu nedenle hisse üzerinde sektörün genel havasının ağırlığı olduğu göz ardı edilmemeli.

15 Mayıs 2019 - 08:17
22