Kervansaray Yatırım Holding ve Bantaş Ambalaj sorusu

KREDİ BORCUNU ÖTELEDİ

SORU (1) - Kervan hissesi neden bu halde? 

Sedat Yılmaz

 CEVAP - Kervansaray Yatırım Holding, yatırımcısına kazandırmayan hisselerden birisi. Geçen süre zarfında arada yukarı atakları olsa da çıkışlar fazla uzun ömürlü olamamakta ve her defasında yerini düşüşe terk etti. Hissenin geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde Nisan 2012’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 6,84 TL’ye kadar çıktığını bilahare hızla değer yitirerek düştüğü gözleniyor. Aynı yıl içinde nominal değerinin altına kayan hisse geçen süre zarfında bir daha 1 liranın üzerine çıkamadı. Son olarak geçtiğimiz ekim ayında 45 kuruşa kadar yükselse de bundan sonra sürekli değer yitirdi. Gelinen aşamada 23 kuruş seviyelerinde işlem görüyor. Borsadaki en düşük değerde işlem gören hisselerden olan Kervansaray için umut taşımayı gerektirecek güçlü bir neden bulunmuyor. Şirket, sürekli olarak zarar üretiyor. Son açıklanan 2019 ilk çeyrek bilançosunda da zarar artarak devam etti. Yüksek finansal giderler ilk çeyrekte zararın artmasına yol açarken veriler yıl sonunda da zararın devam edeceğine dair sinyaller üretiyor. Zararın değişeceğine dair herhangi bir sinyal alınamamakta. Son bilançoya göre birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı ise 460,2 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Halihazırda özsermaye eksiye düşmemiş olsa da sermayesinin altına kaymış durumda. Bu da mali yapının hayli zayıfladığı anlamına geliyor. Şirketin, 6 Mayıs 2019 günü yaptığı açıklamada ise Denizbank’a olan kredi borcunu yeniden yapılandırdığı belirtildi ve borçlarını ilk 16,5 ay ödemesiz olmak üzere 54 ay vadeli olarak yeniden yapılandırdı. Riskli yapısını sürdüren şirketin ileriye dönük umut vadedecek bir gelişme sergileyememesi olası bir yatırımın gereksiz risk içermesine yol açacaktır. Gelir ve kârlılığı güçlü firmaların takip edilmesinde yarar var. 

30 Mayıs 2019 - 08:23
12

SERMAYE ARTIŞI YATIRIMA YÖNELİK

SORU (2) - BNTAS hissesini 1,60’dan satın aldım. Akif büyüme ve satışlarda büyüme karda artış var diye aldım. Herhalde yanlış düşündüm. Fiyatı düşüyor. Durumunu açıklar mısınız?

Süheyla Berkan

CEVAP - Bantaş Ambalaj, borsaya geldiği Mayıs 2015’ten bu yana iki defa yukarı yönlü sert harekette bulundu ve bilahare aynı hızla geriledi. Son olarak Şubat 2018’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 5,98 TL’ye kadar çıktı. Aynı şekilde gelen satışlarla birlikte geriledi. Kasım ayından bu yana ise taban seviyelerde dalgalı bir seyirle iniş ve çıkışlar sergiliyor. Son olarak 29 Mayıs 2019 günü kapanışını 1,37 TL’den gerçekleştirdi. Şirketin bilançosu incelendiğinde son dört yılda kârı bir yıl artarken ertesi yıl düşmekte. Bu itibarla mali yapısında da dalgalı bir seyir söz konusu. Son olarak geçtiğimiz yıl kârı yükselen şirketin geçmiş performansı göz önüne alındığında yıl sonunda kârda düşüş yaşaması pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Piyasada gözlenen genel daralmanın da bu olasılığı destekler nitelikte olduğu göz ardı edilmemeli. Bununla birlikte şirketin açıklamış olduğu 2019 üç aylık bilançoya göre kârda artış yaşandığı görülmekte. Söz konusu durum beklentilerin terse dönme olasılığının olduğu anlamına geliyor. Ancak bu sonuca götüren etmenin diğer faaliyet gelirleri kaleminden gelen tutar olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Şirketle ilgili yakın tarihli önemli gelişme ise ortak arayışı ile ilgili. Firma geçtiğimiz yıl mart ayında yaptığı açıklamada dünya çapında yaşanan dalgalanma nedeniyle ortak arayışının sonuçsuz kaldığını bildirmişti. Konuyla ilgili 18 Mayıs 2019 günü yaptığı açıklamada ise tekrar yurt dışı ve yurt içi firmalardan teklif alınması için Yönetim Kurulu Başkanı’na yetki verildiğini duyurdu. Öte yandan kapasite artırımı ve yeni yatırımların hayata geçirilmesi gayesiyle gerçekleştirilen yüzde 100 bedelli sermaye artırımı ise mart ayında tescil edildi. Artış ile sermaye 64,5 milyon TL’ye yükseltilirken yatırımlar için girişimlere geçildiği belirtilmekte. Bu yatırımların kâra ne ölçüde yansıyacağını ise ilerleyen süreçte gözlemleyebileceğiz.

30 Mayıs 2019 - 08:23
22