Kardemir B ve Diriteks sorusu

ZEMİN ÇIKIŞA ELVERİŞLİ

SORU (1) - Kardemir B’deki düşüşün sebebi nedir? Düşüş sizce durdu mu yoksa daha devamı var mı? 

Mithat

CEVAP - Kardemir B’nin geçmiş fiyat seyri incelendiğinde 2012 yılından bu yana iki büyük dalga ile önce yükseldiği sonrasındaysa gerilediği gözleniyor. Son olarak geçtiğimiz mayıs ayında en yüksek 4,05 TL’ye kadar yükselen hisse gelen satış baskısıyla birlikte yönünü aşağıya çevirdi. Düşüş günümüze kadar devam ederken şimdilerde 2 lira seviyelerinde işlem görüyor. Gelinen seviye hissenin 1,30 seviyelerindeki destek bölgesinin henüz üzerinde. Fakat satış baskısının devam etmesi halinde destek bölgesine kadar çekilmesi gündeme gelebilecektir. Bununla birlikte dolar bazlı verilerle incelendiğinde mevcut işlem fiyatının önemli destek bölgesi olduğu görülmekte. Borsadaki yabancı ağırlığı göz önüne alındığında hissenin bu seviyelerden daha aşağıya inmesi beklenmemeli. Piyasa çarpanları da bu yorumu destekler nitelikte. Halihazırda fiyat kazanç oranı 4,09 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamasının 5,81 olduğu göz önüne alındığında sektör ortalamasının gerisinde kaldığı anlaşılıyor. Diğer taraftan son açıklamış olduğu 2018 dokuz aylık bilançosuna göre dönem sonu kârının yüzde 169,5 oranında artmış olması önemli bir gelişme. Şirket artan gelirlerine bağlı olarak dönem sonu kârını yükseltti. Yıl sonu kârında da benzer bir artış getirmesi sürpriz olmayacaktır. Söz konusu veriler hissenin uzun vadede yönünü yukarı çevirmesi için zeminin uygun olduğunu göstermekte.

06 Aralık 2018 - 08:39
12

ZARAR FİYATI BASKILIYOR

SORU (2) - Elimde DIRIT hissesinden var ve ciddi bir zararın var. Hissenin göstergeleri ilerisi için ne diyor? Ne yapmalıyız? 

Ömer

CEVAP - Borsada uzun vadede düşük riskle getiri elde edebilmek için büyüyen firmaların takip edilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır. Eğer şirket düzenli şekilde gelir ve kârlılığını artırıyorsa buna bağlı olarak hissenin fiyatı da yükselecektir. Aksi durumdaysa yönelimi aşağıya doğru olacaktır. Benzer durum Diriteks için de geçerlidir. Firma uzun süredir zarar üreten bir yapıya sahip ve bundan kaynaklı olarak da hissesinin değeri yükselme noktasında gerekli performansı sergilemekten uzakta duruyor. Yaşanan zarar hisse üzerinde ciddi bir baskı unsuru olurken zaman zaman piyasadan kaynaklı çıkışlar ise kâr satışı fırsatı olarak değerlendirilmekte. Şirketin mali yapısındaki zayıf seyir hisseyi kademeli olarak düşürürken son beş yılda nominal fiyat seviyelerinde işlem görmesine yol açtı. Şimdilerde de 76 kuruş seviyelerinde işlem görüyor. Son açıklanan 2018 dokuz aylık bilançosuna göre zararı devam eden şirketin yılın son çeyreğinde ciddi bir performans sergilemesi için güçlü bir işaret görülmemekte. Bu durum firmanın yıl sonunda da zarar etme olasılığını öne çıkarıyor. Bir firma zarar ürettiği sürece istikrarlı bir çıkış sergileme ihtimali de minimum seviyede kalacaktır. Hissede istikrarlı bir çıkış için uygun zeminin bulunmadığını göz ardı etmemeli.

06 Aralık 2018 - 08:39
22