İş Bankası ve Dardanel sorusu

HER GÜN İŞLEM GÖRMÜYOR

SORU-İş Bankası A hissesini takip ediyorum. Hisse kısa sürede ciddi getiri yaptı Almadığıma çok pişmanım. Şimdi alsam doğru olur mu? 

Sezgin Aslan 

CEVAP-Borsada düşük hacimle işlem gören hisselerin fiyat hareketleri ekonomik temellerin dışında gerekçelerle inip çıkabilir. Bu nedenle işlem yaparken firmaların mali yapısı kadar işlem hacimlerini de takip etmekte yarar var. Aktif bir piyasaya sahip olmayan hisselerde beklentinin dışında hareketlerin gerçekleşmesi pek de sürpriz olmaz. İş Bankası A hissesini değerlendirirken de bu genel bilgiyi göz önünde bulundurmakta yarar var. Hissenin işlem hacmi takip edildiğinde çoğu günler işlem görmediği işlem gördüğünde de ancak bir adet hissenin işleme konu olabildiğini görmekteyiz. Son bir yıldaki işlem hacmi ortalaması da yine bir adet hisse ile sınırlı. Bu durum hissenin ekonomik dinamiklerin dışında fiyatlarla işlem görmesine yol açmakta. Hissenin geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde uzunca bir süre yatayda dalgalı bir seyirle hareket ettikten sonra yükseldiğini bilahare gerileyerek tekrar yataya döndüğü gözleniyor. Son olarak Eylül 2013-Ağustos 2018 dönemleri arasında yatay bir dalgalanma yaşayan hisse, 24 Eylül 2018 gününden bu yana yükseldiği görülüyor. Hisse,13 Eylül 2018 günü bir adet işlemle 13.450 TL’yi görürken yaşanan çıkışın ardından 11 Mart 2019 günü kapanışını 63.360 TL’den gerçekleştirdi. Arada geçen üç gün boyunca ise yeni bir işlem gerçekleşmedi. Son işlemden bir öncesinde ise 28 Şubat 2019 günü yine bir adet hisse ile 79.198 TL test edilmişti. Hissede gözlenen fiyat hareketlerine bakarak alımda bulunmak belirsiz bir riski üstlenmek anlamına geleceği unutulmamalı. Bu nedenle fiyat hareketi ekonomik kriterlere dayanan firmalara ait hisselerin takip edilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

15 Mart 2019 - 09:03
12

MARKA DEĞERİYLE AYAKTA

SORU-Dardanel’de beklemekten yoruldum. Bekle bekle nereye kadar? Artık umudumu yitirdim. Hisseyi sizin nasıl gördüğünüzü öğrenebilir miyim? 

Tolga Işık 

CEVAP-Bir şirkete yatırımda bulunurken bunun temel dayanaklarının da konabilmesi önemlidir. Eğer firma düzenli şekilde gelir ve kârlılığını artırıyorsa bu şirkete yatımda bulunmak için önemli bir nedeninin de var olduğu kabul edilecektir. Diğer taraftan zarar eden bir yapıya sahip fakat geçekleştirdiği atılımlarla bu zararını telafi edeceğine dair güçlü bir işaret alınabiliyorsa yine yatırımcının söz konuşu hisseye yatırımda bulunması için bir nedenin varlığından söz edilebilecektir. Aksi durudaysa gereksiz yere alınan bir riskin varlığı gündeme gelecektir. Dardanel’in geçmiş bilanço yapısı takip edildiğinde sürekli zarar ettiğini görebilmekteyiz. Son açıkladığı 2018 yıl sonu bilançosunda da zarar artmış durumda. Birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı ise 273 milyon TL’ye ulaştı. Son bilançosuna göre özsermaye ekside. Şirket ise marka değeri bilançoya dahil edildiğinde negatif olan özsermayenin 84,8 milyon TL’ye çıktığını söylüyor. Firma, marka değerinin 51,2 milyon dolar olduğunu belirtmekte. Şirket her ne kadar marka değeri ile negatif özsermayeden kurtulsa da riski mali yapısında bir değişim bulunmuyor. Bunun sonucundadır ki hissenin fiyatı uzun yıllar taban seviyelerde dalgalı bir seyir izledi. Son olarak Ağustos 2017’de en yüksek 2,67 TL’ye kadar çıkan hisse, devamını getiremezken sonrasındaki satışlarla birlikte günümüze kadar düştü. Şimdilerde de 1,08 TL’den işlem gören hisseye yönelik henüz bir umut ışığı gözlemlenebilmiş değil.

15 Mart 2019 - 09:03
22