ICBC ve EGELİ&CO sorusu

FİYAT KÂRA GÖRE HIZLI

SORU- ICBCT Bank 2017/03 döneminde çok iyi kar açıklamasına rağmen az prim yaptı. Örneğin Celha (Çelik Halat) iyi bilançoya çok iyi tepki verdi. ICBCT'nin yeterli tepki vermemesinin sebebi ne olabilir?

Dilaver Döndü

CEVAP- Uzun vadeli yükselen kanal içinde hareket eden ICBC Turkey Bank, özellikle geçtiğimiz eylül ayından bu yana çıkış ivmesini yükseltmiş görünüyor. Hisse, düzeltilmiş verilerle 8 Eylül 2016 günü en düşük 1,24 TL’yi görürken artan ivmeyle birlikte çıkışını sürdürdü ve 5 Mayıs 2017 günü 2,38 TL’ye kadar çıktı. Sonrasında gelen kâr satışlarının ardından 9 Mayıs 2017 günü kapanışını 2,35 TL’den gerçekleştirdi.

Şirketin son açıkladığı 2017 ilk çeyrek bilançosuna göre kârı 32,2 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Oysaki banka bir önceki yıl aynı dönemde 4,4 milyon TL zarar açıklamıştı. Bankanın artan performansıyla birlikte dönem sonunda zarardan kâra geçmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Ancak elde edilen kârlılık ile hissenin fiyatı karşılaştırıldığında fiyatın daha hızlı yükseldiği görülmekte. Fiyat kazanç oranının 40,13 seviyesinde bulunması da bu tespiti teyit eder nitelikte. Söz konusu oranın yüksekliği yatırımcıların bankanın kârındaki artışın devam edeceğine dair beklentisinin yüksek olduğunu göstermekte. Bankanın içinde yer aldığı sektörün ortalaması ise 6,84 seviyesinde bulunuyor. Mevcut kârlılığın aynı ivme ile devam etmesi halinde hissedeki çıkışın sürmesi mümkün olabilecektir. Aksi taktirde satışların ağırlık kazanması gündeme gelebilecektir.

10 Mayıs 2017 - 08:39
12

ZARAR DEVAM EDİYOR

SORU-EGCYO’nun düşüşü 30 kuruşa gelir mi?

Eren Kükey

CEVAP-Borsada büyüyen firmalara yatırımda bulunulduğu sürece kazanma potansiyeli artar. Eğer şirket gelir ve kârlığını düzenli olarak artırıyorsa buna bağlı olarak hissenin değeri de yükselir. Öte yandan firmanın zarar etmesi halinde hissede çıkıştan ziyade düşüşten bahsetmek gündeme gelecektir. Bu anlamıyla Egeli&Co Tarım Girişim’i değerlendirirken şirketin mali performansını göz önünde bulundurmakta yarar var.

Hissenin fiyat seyri takip edildiğinde en yüksek seviyesini düzeltilmiş verilerle 2006 yılında test ettiği görülmekte. Haziran 2006’da en yüksek 3,25 TL’ye kadar çıkan hissenin sonraki yıllarda düştüğü gözleniyor. Hisse, geçen süre zarfında arada yukarı atakları olsa da bu çıkışlar sınırlı kaldı ve her defasında taban seviyelere indi. Son olarak geçtiğimiz kasım ayında en düşük 29 kuruşu gördükten sonra piyasadaki genel çıkışa paralel yükseldi ve 15 Şubat 2017 günü en yüksek 85 kuruşa çıktı. Fakat devamı gelmedi ve sonrasında gelen satışla birlikte gevşedi. Şimdilerde de 62 kuruşun üzerinde tutunmaya çalışıyor. Son iki yılda zarar eden şirketin açıklamış olduğu 2017 ilk çeyrek bilançosunda da zarar devam ediyor. Bu durum hissedeki satış baskısının devam etme olasılığını artırıyor. Halihazırda nominal değerinin altında bulunan hissede alımda bulunmak gereksiz risk anlamına gelecektir. Bunun yerine gelirini ve kârını artıran firmaların takip edilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

10 Mayıs 2017 - 08:39
22