Global Yatırım Holding ve Acıselsan sorusu

DOLAR BAZINDA TABANDA

SORU (1) - Global Yatırım Holding hissesinde patron geri alım yapıyor. Ama hisse sürekli düşüyor. Durumu ne olur?

Özgür

CEVAP - Global Yatırım Holding, Ocak 2018’de en yüksek 5,01 TL’yi test ettikten sonra hızla değer yitirdi. Hisse, bu yılın ilk günlerinde başlayarak gerçekleştirdiği çıkışını ise fazla sürdüremedi ve şubat sonunda test ettiği 3,88 TL’nin ardından tekrar aşağı kaydı. Şimdilerdeyse son gün gerçekleştirdiği yüzde 3,7’lik artışla 3,08’den işlem görüyor. Hissede geri alım programı çerçevesinde düzenli alımlar gözleniyor. Ancak bu alımlar hissede artış bir yana düşüşü dahi durdurmaya yetmiyor. 1 Mart 2018’de alınan karar çerçevesinde gerçekleşen geri alımlarda son işlem ise 22 Nisan 2019 günü gerçekleşti. Geri alım işlemlerinden öte hisseye alıcı ilgisinin artması önemli. Ancak alıcıların ilgisinin artmasının firmanın mali yapısını güçlendirmesi ile yakından alakalı olduğunu göz ardı etmemeli. Şirketin mali yapısı ise ilginin güçlenmesine engel oluyor.

Bu da ister istemez hissede kalıcı ve istikrarlı bir çıkışın gerçekleşmesine engel olmakta. Şirketin geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde 2000 yılında 4,69 TL’yi test ettiği uzun bir süre sonra, 18 yıl sonra, aynı seviyelere yaklaşabildiği görülmekte Bu seviyede tutunamaması ise yatırımcının hissede uzun vadeli bir beklentiye sahip olamadığı sonucuna götürmekte. Fiyat dolar bazlı verilerle taban seviyelerde dalgalı seyretmekte. Yatırım ortaklıklarında gözlenen uzun vadede yükseliş sıkıntısının benzerini Global Yatırım Holding hissesinde de görmekteyiz. Daha güçlü sektörlerin takip edilmesinde yarar var.

25 Nisan 2019 - 08:18
12

ARAZİSİ SANAYİ BÖLGESİNE DÖNÜŞÜYOR 

SORU (2) - ACSEL’in 2018 kârı gayet güzel. 171 dönüm arazisinin sanayi arazisi ilan edilmesi ile ilişkin imar düzenlemesi de yapılıyor. Bu gelişmeler hisseye hareket getirebilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkürler. 

Ahmet Özdemir

CEVAP - Acıselsan, 2018 faaliyet döneminde kârını yüzde 346,75 oranında artırarak 8,2 milyon TL’ye yükseltti. Şirketin kârının yükseltmesinde artan satış gelirleri ile yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirin etkisi bulunuyor. Diğer taraftan Denizli Acıpayam’da sahip olduğu arazinin sanayi bölgesine çevrilmesinin de hissedeki çıkışı destekler nitelikte etkiye sahip olduğu gözleniyor. Fiyat seyri takip edildiğinde ise son bir yılda kayda değer bir çıkışı söz konusu. Hissenin fiyatı Haziran 2018’de düzeltilmiş verilerle en düşük 2,03 TL’ye kadar inerken yaşanan düzeltmenin ardından ocak ayındaki atakla birlikte yükselişi devam etti. Geçtiğimiz mart ayında 4,58 TL’ye kadar çıkan hisse şimdilerdeyse 3,75 TL’den işlem görüyor. Hissedeki çıkışa paralel olarak şirketin kârındaki artış fiyat kazanç oranının makul seviyelere gelmesinde itekleyici bir güç oldu. Son kapanışına göre f/k oranı 4,89 seviyesinde bulunuyor. Oran her ne kadar şimdilerde sektör ortalamalarında olsa da önceki üç yıllık süre zarfında hayli yüksek seviyelerde bir fiyat kazanç oranı söz konusuydu. Mevcut kâr artışının korunması fiyat kazanç oranının makul seviyelerde kalmasına olanak verirken hissenin de artmasına imkan verebilecektir.

Tüm bunlardan ayrı olarak şirketin Denizli, Acıpayam’da bulunan arazisinin sanayi alanına çevrilmesi ile ilgili hazırladığı imar planı değişikliği Acıpayam Belediye Meclisi tarafından onaylandı ve geçtiğimiz mart ayında askıya çıkarıldı. Bir aylık askı süresi sonrasında imar planının yasal prosedürü tamamlanmış olacak. Söz konusu plan değişikliği ocak ayında da Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanmıştı.  

25 Nisan 2019 - 08:18
22