Gentaş ve Eczacıbaşı Yatırım Holding sorusu

ZARAR DÜŞÜŞE NEDEN OLDU

SORU (1) - Gentaş ana metal hisselerin de %25 düşüş oldu. Bizi zarara uğrattı. Sebebi ne olabilir?

Sinan

CEVAP - Gentaş hissesindeki düşüş yeni bir durum değil. Hisse, en yüksek 2,88 TL’yi test ettiği Ağustos 2018’den bu yana sürekli olarak geriliyor. Geçtiğimiz 13 Mayıs 2019 günü ise boşluk bırakarak düşüşünü sürdürdüğü gözlendi. Geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde ise Mayıs 2018’de benzer şekilde ancak bu defa yukarı yönlü boşluk bırakarak çıkış sergilediği görülüyor. Bu itibarla geçtiğimiz yıl bırakılan boşluğun teknik olarak doldurulması gündemde diyebiliriz. Söz konusu formasyonun tamamlanması halinde hissedeki düşüşün 1,41 TL’ye kadar sürmesi şaşırtıcı olmayacak. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta bırakılan boşluğun da teknik olarak doldurulması beklenmeli. Böylesi bir durumun ise ilerleyen günlerde gündeme gelmesi beklenmeli. Hissenin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği sert düşüşün arkasındaki mali neden ise açıklanan ilk çeyrek bilançosu. Şirket bir önceki yıl ilk çeyrekte 16,7 milyon TL kâr açıklarken bu yılın aynı döneminde zarar açıkladı. Açıklanan zararda gelirlerdeki düşüşün etkisi bulunuyor. Gelirdeki düşüşe rağmen maliye ve gider kaleminde aşağıya kaymanın yaşanmaması esas faaliyetlerden dolayı zarara dönülmesine yol açtı. Şirketin mali performansını ilerleyen aylarda düzeltememesi halinde yıl sonunda da zarar gündeme gelecektir. Böylesi bir durumda hissenin mevcut seviyelerden yukarıya çıkması pek de imkan dahilinde olamayacaktır


20 Mayıs 2019 - 08:21
12

İŞTİRAK SATIŞIYLA KÂRA GEÇECEK

SORU (2) - ECZYT hakkında görüşleriniz nelerdir? Kısa vadede yukarı hareket yapabilir mi?

Ercan

CEVAP - Borsada farklı perspektiflerle getiri elde etmek mümkündür. Bu itibarla kazanç elde etmek için tek bir yol olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte tercih edilen stratejiye bağlı olarak riskler artıp azalabilir. Kısa vadeli beklentilerle kazanç elde etmeye çalışmak bu yönüyle riski yükseltir. Biz ise bu noktada uzun vadeli perspektiflerle hareket edilmesini önermekteyiz. Zira bir şirket istikrarlı şekilde büyüme sergilese dahi kısa vadede piyasadaki genel seyrin de etkisiyle düşüş yaşayabilir. Bu nedenle kısa vadeli hedeflerle hareket etmek riski artırmakla birlikte getiriyi aynı ölçüde yükseltmemektedir. Tüm bunlardan ayrı olarak Eczacıbaşı Yatırım Holding’in mali yapısı incelendiğinde 2019’un ilk çeyreğinde 13,3 milyon TL zarar açıkladığını görmekteyiz. Geçtiğimiz 2018 faaliyet döneminde görülen kârdaki düşüşün bu yıl da gündeme geleceği anlaşılıyor. Firma yılın ilk çeyreğindeki düşük performansını toparlayamaması halinde yılın sonunda zarar dahi açıklaması söz konusu olabilecektir. Ancak açıklanan iştirak satışı bu olasılığı hayli düşürüyor. Firma, 15 Mayıs 2019 günü yaptığı açıklamada yüzde 15,86 oranında hissedarı olduğu Kaynak Tekniği’ndeki payını satacağını duyurdu. Açıklamaya göre satıştan elde edeceği tahmini tutarın 11,3 milyon dolar olacağı belirtildi.

Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin fiyat seyri takip edildiğinde Ağustos 2017’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 10,91 TL’yi test ettikten sonra düşüş eğilimine girdiği gözleniyor. Şimdilerdeyse 6,95 TL’den işlem görürken mevcut seviyelerde tutunma çabası öne çıkıyor.

20 Mayıs 2019 - 08:21
22