Enka ve İş Bankası sorusu

ZİRVEDE YATAY SEYİR

SORU-Enka hissesinde acaba beklentiyi ne olarak görüyorsunuz? Al tavsiyesi yapılabilir misiniz ?

Samet Yılmaz 

CEVAP-Enka Holding iki yılı geçkin süredir zirvesinde yatay bir seyir izliyor. Hisse, bu süre zarfında tepe noktalarına gerçekleştirdiği ataklarının ardından her defasında gelen satışlarla birlikte geriliyor. Son olarak nisan ayının ilk günlerinden başlayan çıkışla birlikte yükselen hisse, şimdilerde 5,16 TL’den işlem görmekte. Güçlü direnç bölgesine gelinen bu seviyelerden daha da yukarı çıkabilmesi için alıcıların güçlenmesi şart. Ancak gözlenen, tekrar satıcıların harekete geçtiği yönünde. Öte yandan son açıklanan 2018 yıl sonu bilançosunda kârını yüzde 38,39 oranında düşürmekle birlikte firmanın brüt yüzde 15 nakit temettü ödemesinde bulunduğu gözlenmekte. Şirket borsada düzenli temettü ödeyenler arasında yer alıyor. Takas verileri takip edildiğindeyse bir yılı geçkin süredir yabancı yatırımcının ağırlıklı olarak satış yönlü işlemlerde bulunduğu yönünde. Geçtiğimiz yıl 48,7 milyon dolar net satış yapan yabancıları bu yılın ilk çeyreğinde de 6,7 milyon dolar net satış gerçekleştirdi. Yaşanan satışlara rağmen halka açık kısım içindeki yabancı payı yüzde 64,65 seviyesinde bulunuyor. Son beş yıllık veriler ise hissenin piyasa defter değerinin gerileyerek taban seviyelere indiğini gösteriyor. Söz konusu durum hissenin mevcut seviyeleri taban yaptığı ve uzun vadede yukarı eğilim için uygun zeminin oluştuğunu göstermekte.

29 Nisan 2019 - 08:50
12

FİYAT HAREKETİ GİT-GEL ŞEKLİNDE

SORU- İş Bankası’nın 24 Nisandaki para cezası ile ilgili açıklamasından ne anlamak gerekiyor? Karı artacak mı yani? Öyleyse İş C hissesi alınır mı? 

Yalçın Alkan

CEVAP- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda 2015 yılında bankaya 110,1 milyon TL idari para cezası kesildi. İş Bankası ise indirimden istifade ederek 82,5 milyon TL olarak bu tutarı ödedi. Bilahare iptali için yargı yoluna gitti. Arada geçen sürecin sonunda açılan iptal davasının banka lehine sonuçlandığı duyuruldu. Doğal olarak yapılan ödemenin idare tarafından iade edilmesi gerekiyor. Bu durum şüphesiz bankanın bilançosuna olumlu yönde yansıyacaktır. Öte yandan bankanın 2018 yılında 6,7 milyar TL kâr elde ettiği düşünüldüğünde bilanço içinde düşük bir rakama denk geldiğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bunun dışında hissenin fiyat seyri takip edildiğindeyse 2010 yılından bu yana bazen dalgaların boyu yükselse de yatay seyrini sürdürdüğü gözleniyor. Görüldüğü kadarıyla dalgalı seyir bir süre daha devam edecek. Son olarak geçtiğimiz mart ayında en yüksek 6,69 TL’ye kadar çıkan hisse, şimdilerde 5,49 TL’den işlem görüyor. Geçmiş hareket tarzının devam etmesi halinde ise hissenin bir süre daha düşmesi pek şaşırtıcı olmayacaktır. Son kapanışına göre fiyat kazanç oranı 3,65 seviyesinde ve sektör otalamasının altında bulunuyor. Ancak oranın 2010 yılından bu yana sektör ortalamasının altında hareket ettiğini göz ardı etmemekte yarar var. Bu yönüyle de rutinde bir değişiklik söz konusu değil.

29 Nisan 2019 - 08:50
22