Carrefoursa ve Yapı Kredi Bankası sorusu

DÖNEMSEL İLGİ YETMEZ

SORU- Carrefoursa’nın performansıyla ilgili durumunu değerlendirir misiniz? Virüsten kaynaklı alış veriş hissenin değerine olumlu yansır mı? Kısa vadede hisse fiyatı nasıl olur? 

Murat Kurt 

CEVAP- Carrefoursa diğer hisse senetleri gibi ocak ayından sonra hızla değer yitirdi. Hisse, 28 Ocak 2020 günü en yüksek 9,22 TL’ye kadar çıktı ve sonrasında gelen satışlarla birlikte düştü. Korona virüsü salgını nedeniyle tüketicilerde sokağa çıkma konusunda kısıtlama gelebileceği yönündeki beklenti davranışsal olarak tüketim maddelerinde stoklama eğiliminin artmasına yol açtı. Bu da perakende mağazalarının satışlarına olumlu yönde yansıdı. Söz konusu durum Carrefoursa hissesi için de geçerli. Fiyatı satışlarla birlikte 4,31 TL’ye kadar inse de sonrasında gelen alımlarla birlikte hızla yönünü yukarı çevirdi ve son işlem günü olan 25 Mart 2020 günü kapanışını 6,44 TL’den gerçekleştirdi. Konjonktüre bağlı olarak hissede gözlenen çıkış bir süre daha devam etse de uzun vadeli yükselişin sürebilmesi için firmanın kârlı bir yapıya dönebilmesi şart. Şirketin son açıkladığı 2019 yıl sonu bilançosunda ise zarar bir önceki yıla göre oldukça fazla arttı ve 343 milyon TL’ye dayandı. Geçmiş son beş yıllık bilançosunda bazen azalıp bazen artsa da zarar sürekli olarak devam etti. Son bilançosuna göre birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 781,2 milyon TL seviyesinde. Teknik olarak firma özsermayesini kaybetmiş durumda. Bununla birlikte sahip olduğu varlıkların rayiç değerleri baz alınarak yapılan bilançosundaysa özkaynağının 119,8 milyon TL olduğu belirtildi. Fakat bu durum şirketin zarardan kurtulmasına yetmiyor. Diğer taraftan şirketin Hepsiburada firmasıyla yaptığı anlaşma çerçevesinde satışlarını artırması gündeme gelebilir. Ancak bu anlaşma ile firmanın kâra geçme olasılığı fazla iyimser bir yaklaşım olacaktır. Şirket kâra geçemediği sürece arada yukarı atakları olsa da uzun vadeli bir yükseliş beklememeli.

26 Mart 2020 - 09:14
12

DİP SEVİYESİNİ GÖRDÜ

SORU- Yapı Kredi Bankası çok ucuz kaldı bana göre. İlerisi için nasıl olur? Nasıl bir yol izler? 

Hasan Seyran 

CEVAP- Yapı ve Kredi Bankası 2009’dan bu yana uzun vadede yatay bir kanal içinde hareket ediyor. Hisse, arada taşmalarda bulunmakla birlikte düzeltilmiş verilerle 1,80- 3,20 TL fiyat aralığında gidip gelmekte. Son olarak 7 Şubat 2020 günü 3,20 TL’yi test etti. Ardından hızla aşağıya kaydı. Piyasada gözlenen genel düşüş hissede gözlenen aşağı sarkmanın daha hızlı ve sert gerçekleşmesine sebep oldu. Düşüş 1,74 TL’ye kadar devam ederken son iki günde bir toparlanma içinde olduğu gözlenmekte. Hisse açısından gelinen fiyat bölgesi son 11 yıllık fiyat seyri göz önüne alındığında dip seviyeler olarak görülmeli. Mevcut fiyatlardan daha da aşağıya kayması için piyasalarda yeni bir satış dalgasının yaşanması gerekir. Henüz güçlü sinyaller gelmemekle birlikte piyasaların sakinleşme yönünde işaretler var. Bu anlamıyla dipte yaşanacak küçük dalgalanmalar olsa da bu aşamadan sonra yukarı yön daha ağır basacaktır. Son kapanışına göre hissenin fiyat kazanç oranı 4,39 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalaması ise 12,83. Aynı şekilde piyasa defter değeri de oldukça makul bir seviyede bulunuyor. Bu durum hissenin uzun vadede çıkışını destekleyecek veriler olarak değerlendirilebilir. Tüm bunlardan ayrı olarak geçtiğimiz yıl kârını gerileten bankanın bu yıl performansını artırarak kârda artış kaydedebilmesi halinde çıkışın gücü de kuvvetlenebilecektir.

26 Mart 2020 - 09:14
22