Ayen Enerji ve Metal Gayrimenkul sorusu

DÜŞÜŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

SORU (1) - AYEN nasıl oluyor da geçen sene 14’leri görürken şimdi 2 liralarda işlem görüyor? Bunu bana nasıl izah edeceksiniz? Sizce izah edilir bir tarafı var mı?

İsmail

CEVAP - Ayen Enerji gerçekleştirdiği çıkışla birlikte Mart 2018’de 14,38 TL’ye kadar yükseldi. Sonrasındaysa gelen sert satışlarla birlikte hızla değer yitirdi. Düşüş günümüze kadar devam ederken 24 Mayıs 2019 günü kapanış 2,12 TL’den gerçekleşti. Halihazırda hissenin yönelimi aşağı doğru olurken düşüş ivmesinde bir değişim gözlenmiyor. Piyasadaki genel olumsuz havanın da etkisiyle düşüşün bir süre daha devam etmesi bu noktada pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Fiyattaki erimeyi destekleyen en önemli unsur ise şirketin zarar ediyor olması. Düzenli ve istikrarlı bir çıkış ivmesi yakalamada zorlanan şirket, son dört yılın üçünde zarar açıkladı. Oluşan zararda yüksek finansal giderler kaleminin etkisi göz ardı edilmemeli. Dövizdeki artış, şirketin borç yükünü daha da yükselmesine yol açarken zarar etmesinde etkili oluyor. Son açıklanan 2019 üç aylık bilançoda da düşen satış gelirinin de etkisiyle zarar daha da arttı. Mevcut durumda kayda değer bir değişiklik olmaması halinde firmanın yıl sonunda da zarar etmesi pek şaşırtıcı olmayacaktır. Şirketle ilgili yakın tarihli kayda değer en önemli gelişme ise kayıtlı sermayeye geçilmesi. SPK ocak ayında kayıtlı sermaye sistemine geçilmesine izin verirken şirketin kayıtlı sermaye tavanı 600 milyon TL oldu. Halihazırda çıkarılmış sermayesi ise 171 milyon TL. Şirketin son bilançosuna göre birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 81,6 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Özsermayesi her ne kadar sermayesinin üzerinde olsa da şirketin kâr üretme noktasında performans geliştirememesi halinde bu durum ciddi bir sıkıntı kaynağı olmaya devam edecektir.

27 Mayıs 2019 - 11:45
12

GELİR DE YOK KÂR DA

SORU (2) - METAL hissesindeki bahtsızlığın sebebi nedir? Neden yükselmez bu hisse?

Şahin

CEVAP - Yakın İzleme Pazarı’nda bulunan Metal Gayrimenkul, arada yukarı yönlü atakları olsa da devamını getirme noktasında zorlanıyor. Hisse yıl içinde geçtiğimiz ocak ayında en yüksek 1,35 TL’yi test ederken sonrasında tekrar yönünü aşağı çevirdi ve hızla geriledi. Şimdilerde de 80 kuruş seviyelerinde işlem görüyor. Haziran 2006’da düzeltilmiş verilerle 1,10 TL’den borsaya gelen hisse, arada çıkışları olsa da devamını getirmedi ve şimdilerde halka arz fiyatının altında işlem görüyor. Hissenin arada geçen yaklaşık 13 yıllık süre zarfında kayda değer bir performans sergileyememesinde mali yapıdaki zayıf seyrin etkisi hissediliyor. Şirket uzun süredir gelir yaratamıyor. Bu da yıl sonunda zarar ya da sembolik düzeyde kâr açıklamasına yol açıyor. Son açıklanan 2019 üç aylık bilançosunda da benzer bir durum söz konusu. Firma, zayıf olan mali yapısını güçlendirebilmek gayesiyle geçtiğimiz aralık ayında yüzde 100 bedelli sermaye artırımına gidilmesi yönünde karar almıştı. Karar ile 10 milyon TL olan sermaye nakit artırım yoluyla 20 milyon TL’ye çıkarılacaktı. Ancak daha sonra alınan kararla SPK’ya yapılan izin başvurusu geri çekildi. Kararın geri alınmasıyla ilgili bilgi verilmedi. Hissenin güçlü ve istikrarlı bir çıkış sergileyebilmesi için şirketin öncelikle gelir yaratabildiğini görebilmek önemli. Bu sağlanamadığı taktirde arada çıkışlar yaşansa da devamı gelememekte. Gelir ve kârlılığı güçlü şirketlerin takip edilmesinde yarar var.

27 Mayıs 2019 - 11:45
22