Anel Telekom ve -Yapı Kredi Bankası sorusu

BÜYÜK ORTAK GÖNÜLLÜ ÇAĞRIDA BULUNDU

SORU- ANELT gönüllü pay alım teklifi gönderdi. 1,26 TL teklif verildi. Benim alışım 2,50-3,00 TL arası. Teklifi kabul etmeli miyim? Kabul etmezsem ne olur?

Güner Güvenç

CEVAP- Anel Telekom’a ait hisseler Yakın İzleme Pazarı'nda işlem görürken geçtiğimiz aralık ayından itibaren kottan çıkarıldı. Borsa Yönetiminin aldığı kararla hisseler, 3 Aralık 2018 tarihinden itibaren işlem görmüyor. Firmanın Aralık 2016’da aktif bir faaliyetinin kalmadığına ilişkin açıklamasından sonra arada geçen zaman diliminde herhangi bir değişimin olmaması kararın gerekçesi olarak gösterildi. Hisseler kottan çıkarıldığında fiyatı nominal değerinin altında olup son işlem fiyatı 44 kuruş idi. Tüm bunlardan ayrı olarak şirketin sermayesinin yüzde 24,81’ine sahip olan Çelikel ailesi ile birlikte yönetim kontrolünü elinde bulunduran Anel Elektrik, 29 Nisan 2019 günü yaptığı açıklamayla gönüllü pay alımında bulunma kararı verdiklerini duyurdu. Söz konusu ortaklar 1 TL nominal değerli payı için 1,26 TL'den çağrıda bulunurken toplamda ayırdıkları fon miktarının 12 milyon TL olduğunu belirttiler. Çağrı 13 Mayıs 2019 gününe kadar devam edecek. Açıklamalardan çağrıya ilginin yüksek olduğu görülüyor. Çağrıya cevap vermeyenlerin ortaklığı ise devam edecek. Halihazırda şirketin tüzel kişiliği sürüyor. İlerleyen süreçte şirketin faal hale gelmesi ve kâr edebilmesi halinde şirket ortaklarının da bundan istifade edebilme olasılığı olsa da bu ihtimalin ne düzeyde gerçekleşebileceği tartışmalı olduğu göz ardı edilmemeli.

07 Mayıs 2019 - 08:12
12

İLK İKİ AYDA YABANCILAR ALDI

SORU- Yapı Kredi neden düşüyor? İlerleyen süreç için öngörüleriniz nelerdir?

Emre

CEVAP-Yapı Kredi Bankası uzun süredir yatay kanal içinde dalgalı bir seyir izliyor. Hisse, arada taşmalarda bulunsa da ağırlıklı olarak 2,00-3,20 TL fiyat aralığında gidip geliyor. Geçen on yıllık zaman diliminde tepe noktalarına yaklaştığında satıcılar, dip noktalara gelindiğindeyse alıcılar aktif hale geliyor. Hisse son olarak geçtiğimiz ocak ayında 1,53 TL’yi test ettikten sonra yönünü yukarı çevirdi ve geçtiğimiz mart ayında 2,39 TL’ye kadar yükseldi. Bu seviyelerde düzeltme hareketinde bulunsa da hissenin direnç bölgesine doğru hareket etme olasılığı hiç de düşük değil. Bu itibarla mevcut seviyelerde oyalanmalar yaşansa da teknik olarak yatay kanal içindeki dalgalanma kapsamında alıcıların aktif seyrini sürdürmesi yukarıyı zorlamasına imkan verecek. Geçtiğimiz üç yıl kârını artıran bankanın 2019’un ilk çeyreğinde ise kârında düşük de olsa bir gevşeme gözlendi. Tüm bunlardan ayrı olarak takas verileri takip edildiğinde ise yabancıların yılbaşından bu yana paylarını artırdığı görülüyor. Yılın ilk günü halka açık kısım içindeki yabancı payı yüzde 30,86 seviyesinde bulunurken oran 22 Nisan 2019 günü yüzde 46,52’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 99 milyon dolar net satış gerçekleştiren yabancıları bu yılın ilk iki ayında alımları 114 milyon doları bulurken mart ayından itibaren satış ağırlıklı işlemler öne çıktı. Yabancı alımlarının sürmesi çıkışı motive edecek bir diğer unsur olacaktır.

07 Mayıs 2019 - 08:12
22