Alkim Kağıt ve Etiler Gıda sorusu

DİRENÇ BÖLGESİNDE İŞLEM GÖRÜYOR

SORU- Elimde bir miktar ALKA hissesinden var. Satıp satmamada karar veremedim. Sizce ne yapmamı önerirsiniz?

Ersin Şentürk

CEVAP- Borsada sahip olunan hisse senedinin günlük fiyat artışından kaynaklı olarak kağıt üzerinde kâr elde etmek mümkündür. Bununla birlikte asıl önemli olanın bu kârın realize edilmesi olduğu unutulmamalı. Eğer hisse senedi satılmamış ve kâr realize edilmemişse gerçek manada bir kârdan bahsetmek de mümkün olmayacaktır. Söz konusu durum Alkim Kağıt için de geçerlidir. Hisse, Nisan 2017’den bu yana yatay bir kanal içinde yukarı aşağı gidip geliyor. Şimdilerde de direnç bölgesinde işlem görüyor. Geçtiğimiz ağustos ayından bu yana gerçekleşen çıkışla birlikte en yüksek 5,07 TL’yi test eden hisse, son kapanışını 4,90 TL’den gerçekleştirdi. Mevcut direnç bölgesinden daha da yukarı çıkabilmesi için alıcıların işlemlerine devam edebilmesi önemli. Geçtiğimiz 2018 faaliyet döneminde artan gelirle birlikte yükselen kârlılığın bu yılın dokuz aylık döneminde devam etmemesi ise alıcıların daha baskın olma ihtimalini zayıflatıyor. Gelirdeki artışa rağmen maliyet ve giderlerdeki yükseliş, dönem sonunda kârda yüzde 31,14 azalmaya yol açtı. Bu durum hissenin mevcut seviyelerden daha da yukarı çıkabilmesi için gerekli enerjinin sınırlı kalmasına yol açarken satıcıların aktif bir pozisyon alma olasılığını güçlendiriyor.

02 Aralık 2019 - 09:09
12

BEDELLİ İSTEMEYEN ORTAK SATMAKTA

SORU- Etiler Gıda’dan hisse aldım. Bedelli sermaye artısına gitmişler. Haberim yoktu. Sizce ilgili artış iyi midir? Hiçbir fikrim yok. Yardımınızı rica ederim.

Cüneyt Balkan

CEVAP- Etiler Gıda, Şubat 2018’de sadece 723,3 bin TL nominal tutardaki pay için tahsisli sermaye artırımına gitti. Söz konusu tahsisli sermaye artırımı ile şirketin sermayesi 11,6 milyon TL’den 12,3 milyon TL’ye yükseldi. Bu tahsisli sermaye artışı ile birlikte büyük ortak Mehmed Nureddin Çevik’ten yaklaşık 3,4 milyon TL kaynak temin edildi. Firma söz konusu tutarın yaklaşık 3 milyon TL’sini tedarikçilerden satın alınan gıda ve ambalaj malzemeleri için kullandı. Şirketin Yönetim Kurulu geçtiğimiz ağustos ayında yine bedelli sermaye artırımı kararı aldı. Kararla 50 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 12,3 milyon TL olan çıkarılmış sermayesi yüzde 175,25 oranında bedelli artırılarak 34 milyon TL’ye çıkarılacak. Karar gereğince ortaklardan elde edilecek fonun küçük kısmı şirketin finansal borçlarının ödenmesi için kullanılırken ağırlıklı kısmının tedarikçilerden mal ve ambalaj satın alımı için harcanacağı belirtildi. Aynı kararda yeni şube açılacağı bilgisi de paylaşılmakta. Bedelli sermaye artışı kararı hissede satışların ağırlık bulmasına yol açarken hissenin fiyatında da gerilemeye neden oldu. İlave nakit çıkışında bulunmak istemeyen ortakların satışı tercih ettiği anlaşılıyor. SPK ise sermaye artışına yönelik henüz olumlu bir yanıt vermiş değil. Tüm bunlardan ayrı olarak Mart 2018’de duyurulan tahsisli sermaye artırımı yoluyla yabancı ortak alınması yönündeki görüşmelerin halen devam ettiği belirtildi. Konuyla ilgili son olarak 1 Kasım 2019 günü kamuya bilgilendirmede bulunuldu. 

02 Aralık 2019 - 09:09
22