Adana A ve Trabzon Liman sorusu

TEMETTÜ DAĞITIMI YIL SONUNA KADAR

SORU (1) - Adana A hissesi neden bu kadar düştü? Bir de temettü verecek mi?

Dursun

CEVAP - Adana A hissesi teknik olarak uzun vadeli yükselen kanal içinde hareket ediyor. Hisse, 2009 yılında düzeltilmiş verilerle en düşük 70 kuruştan işlem görürken yaşadığı çıkışla birlikte Mart 2019’da 7,25 TL’ye kadar yükseldi. Sonrasında gelen kâr satışlarının ardından şimdilerde 6,40 TL’den işlem görüyor. Hissenin 6 TL seviyelerinde güçlü desteği bulunduğu göz önüne alındığında söz konusu desteğin aşağısına kayması için satıcıların daha aktif bir pozisyon almamaları gerekiyor. Çoğunlukla rutin bir kârlılığa sahip olan firma, 2018 faaliyet döneminde yatırım faaliyetlerinden elde ettiği gelirle birlikte yıl sonundaki kârını artırdı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise şirket esas faaliyetlerinden dolayı zarar etti. Düşen satış geliri ve artan maliyetler esas faaliyetlerden dolayı zarar etmesinde etkili oldu. Bununla birlikte ilk çeyrekte devam eden yatırım faaliyet geliri şirketin yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemindekine benzer kâr rakamı açıklamasına olanak tanıdı. Şirketin satış gelirini düşürmesi ve esas faaliyetlerinden dolayı zarar etmesi ise ileriye dönük ciddi bir sinyal olarak değerlendirilmeli. Diğer taraftan alınan karar gereğince Adana A hissesine yıl sonuna kadar yüzde 124,49 oranında nakit temettü ödemesinde bulunulacak.

14 Mayıs 2019 - 11:10
12

EKONOMİK DARALMADAN DOĞRUDAN ETKİLENİYOR

SORU (2) - Trabzon Liman’ın sürekli düşüş sebebi ne? Yerli ve milli diye millete sattılar. Sürekli düşüyor. Acaba bu hissenin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Şimdiden sağ olun

Murat Sarıhan

CEVAP - Trabzon Liman İşletmeciliği, Ocak 2018’den itibaren borsada işlem görüyor. Hissenin ilk açılış fiyatı düzeltilmiş verilerle 16,12 TL’ye denk gelirken bu seviyelerde fazla tutunamadı ve gelen satışlarla birlikte geriledi. Şimdilerde ise 8,52 TL’den işlem görüyor. Hissenin 8 lira seviyelerinde güçlü bir desteği bulunuyor. Halka arzın da etkisiyle geçtiğimiz son iki yıl kârında kıpırdama yaşandığı gözlenen şirketin açıklamış olduğu 2019 ilk çeyrek bilançosu ise pek iç açıcı değil. Şirket, yılın ilk çeyreğinde hem gelirini hem de kârını düşürdü. Kârdaki düşüşün yüzde 50’ye varması ancak satış gelirlerinin yükselmesi ile düzeltilebilir. Genel ekonomik daralma ister istemez liman işletmeciliği yapan şirketi olumsuz yönde etkiliyor ve söz konusu durumun yıl sonuna kadar devam etmesi pek de şaşırtıcı olmayacak. Firma tarafından 9 Mayıs 2019 günü yapılan açıklamada ise elinde bulunan ve faaliyetlerde kullanılmadığı belirtilen mobil vinç ataçmanlarıyla sekiz adet büro konteynerinin yaklaşık 2.4 milyon dolar bedelle satışı için gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi. Şirket gerçekleşecek satıştan elde edilecek geliri işletme sermayesinde kullanılacağını belirtti.

14 Mayıs 2019 - 11:10
22