6 aracı kurumun önerdiği banka hissesi

Yedi aracı kurumun banka hisselerindeki öneri ve hedef fiyatlarını göre, altısı Yapı Kredi Bankası (YKB) için 'al' dedi.

27 Mayıs 2019 - 12:02
115

BİST 100'de en büyük ağırlık bankalara ait. Dolayısıyla bankalara gelen alış veya satışlar, endeksin yükselmesine veya düşmesine yol açıyor. Nitekim 19 Mart'ta 104.862'yi test eden ve bir daha da 100.000'leri göremeyen BİST 100, 27 Mart'ta 91,855'e, geçen hafta ise 85.000 seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemedeki temel etken, bankalara gelen satışlardı.

Ceren Oral’ın Ekonomist’teki haberine göre yedi aracı kurumun banka hisselerindeki öneri ve hedef fiyatlarını göre, altısı Yapı Kredi Bankası (YKB) için 'al' dedi. Beş kurum da Akbank, Garanti ve Vakıfbank için 'alım' önerisinde bulundu.

Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu, ilk çeyrekte ekonomide başlayan kademeli dengelenmeyle bankalarda çekirdek faiz makasının düzelme, kredi büyümesinin artma trendine girmeye başladığını söylüyor. Akbank'ın sonuçlarıyla bir adım öne çıktığına değinen Akkoyunlu, diğer özel bankaların beklentilere paralel, kamu bankalarının ise beklentilerin altında bir performans sergilediğini kaydediyor.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, ilk çeyrekte bankaların olumlu finansal sonuçlar elde edemediğini söylüyor. Erkan, bunun nedenini, "Kredi-mevduat makasında bir miktar iyileşme görülse de kredilerdeki geri dönüşün henüz pozitif bölgeye geçmemesi ve TÜFEX getirilerindeki azalma çerçevesinde net faiz gelirlerindeki gerileme, çift haneli kâr düşüşünde etkili oldu" diyerek açıklıyor.

27 Mayıs 2019 - 12:02
215

İSKONTOLARI NEDENİYLE BANKALAR ÖN PLANA ÇIKABİLİR

BİST-100, emsallerine göre ciddi bir iskonto barındırırken son bir yıllık F/K'sının altında işlem görüyor. Benzer şekilde 0,5x PD/DD civarında işlem gören BİST Bankacılık Endeksi, MSCI gelişmekte olan ülke (GOÜ) banka PD/DD'ine göre yüzde 55-60 oranında iskontolu.

Global Menkul Değerler Stratejisti Rıdvan Baştürk, iskontolu olmanın her zaman cazip olunacağı anlamına gelmediği görüşünde. Yurtiçinde risk priminin yüksek seyrettiğine dikkat çeken Baştürk, bunun düşmesinin iç tarafa alım gelmesini destekleyeceğini öngörüyor. Bunun için de seçim belirsizliği ve S-400'lerin alımı gibi önemli konuların masadan kalkması gerektiğini vurguluyor. Rıdvan Baştürk'e göre, böyle bir durumda risk primi hızla düşer ve bu durum TL'yi güçlü kılarak enflasyon baskılarını azaltabilir. "Bunun sonucunda da faizlerde gevşeme bekleyebiliriz" diyen Baştürk, böyle bir senaryoda iskontosu nedeniyle de bankaların ön plana çıkabileceği görüşünde. Rıdvan Baştürk, bu durumda Garanti, iş Bankası, Akbank ve YKB'nin performanslarıyla önde olabileceği bilgisini veriyor.

27 Mayıs 2019 - 12:02
315

YAVAŞ BİR ÇEYREK

İlk çeyreğe ilişkin değerlendirmeler böyleyken ikinci çeyrek tahminlerine de değinmek gerekiyor. Gedik Yatırım'dan Ali Kerim Akkoyunlu, mart ayı ortalarından itibaren yeniden başlayan Türk varlıklarındaki dalgalanmalardan dolayı ikinci çeyreğin tüm şirketler açısından zorlu geçmesini bekliyor. Bankaların artan fonlama maliyetleriyle birlikte yavaş bir çeyrek geçirebileceğini öngören Akkoyunlu, bunun yanında takibe düşen kredilerin performansının sektör için en önemli temel risklerin başında geldiğinin de altını çiziyor.

Bu noktada, kamu bankalarının DİBS ihracı kanalıyla sermayelendirilmesi, özel bankaların da sermaye artırımı yoluyla sermaye yapılarının güçlendirilmesi çalışmaları, kötü alacakların enerji ve gayrimenkul sektörleri için oluşturulacak bir fonla bilanço yapılarından temizlenmesi gibi gelişmeler söz konusu. GCM Yatırım'dan Enver Erkan, bu çalışmaları bilançoları rahatlatacak bir gelişme olarak yorumluyor.

27 Mayıs 2019 - 12:02
415