Borsayı 125 bine taşıyacak 23 hisse

Borsa İstanbul'da uzun süredir devam eden yükseliş trendi geçen hafta da etkili oldu. Öte yandan uzun süredir piyasaların dillendirdiği kabine revizyonu nihayet geçen hafta gerçekleşti ve belirsizlik yaratan önemli bir spekülasyon unsuru ortadan kalktı. 15 bakan görevine devam ederken, altı bakanın görevleri değişti ve beş yeni bakan kabineye girdi. Revizyon sonrasında ise fiyat hareketleri, piyasaların bu değişiklikleri olumlu yorumladığını gösterdi. Nitekim endeks ise geçen hafta seans, içinde 107 bin 749 puana kadar yükseldi. 

Analistler global borsalar ışığında yükseliş hareketinin devam etmesinin yurtiçinde BİST-100 endeksinin yükselişine destek verebileceğini düşünüyor. Endeksin orta vadede yaklaşık yüzde 20'lik bir prim potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. 

İdil Taraklı’ nın Para Dergisi’ ndeki haberine göre uzmanlar böyle bir dönemde satışlarını ve esas faaliyet karını sürekli artıran şirketlerin, hikayesi olan sektörler beraberinde hisse seçiminin daha öncelikli olduğunun altını çiziyor. Özellikle sanayi hisselerine dikkat çekiyor. Savunma sanayi, beyaz eşya, perakende ve teknoloji/bilişim sektör hisselerinin de incelenmesini öneriyor. Bu kapsamda borsadaki yükselişe eşlik edebilecek 23 hisseye işaret ediyor.

24 Temmuz 2017 - 11:18
16

"POZİTİF GÖRÜNÜM DEVAM EDİYOR"

BİST-100 endeksinde pozitif görünümün devam ettiğini belir ten Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Eren Can Umut, özellikle küresel ölçekte oluşan iyimser havanın yurt içi hisse senedi piyasalarını desteklediğini söylüyor. TL bazında endeksin yılbaşından bu yana yüzde 36' yı aşan getiri sağladığına da dikkat çekerek, aynı dönemde MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinin ise yüzde 22 oranında yükseliş kaydettiğini belirtiyor. 

Teknik olarak 110 bin direncinin yıl içerisinde bir hayli önemli olacağım kaydeden Umut, bu seviyenin aşılması adına gerek yerel, gerekse küresel ölçekte yeni bir hikâyenin ortaya çıkması gerektiğini düşünüyor. Mevcut durumda borsada 110 bin direncinin test edilme ihtimalinin hala yüksek olduğunu dile getirerek, "Olası bir realizasyon da 100 bin psikolojik sınır olarak takip edilecektir. Yıl içerisinde daha sert realizasyonların yaşanması ile 96.000 desteğine kadar geri çekilme oluşabilir" diyor. 


24 Temmuz 2017 - 11:18
26

"SAVUNMA, BEYAZ EŞYA PERAKENDE"

Umut da sektör bazında mevsimsel analizler yapmanın bu dönemde çok doğru olmayacağını düşünüyor. Genel itibari ile olumlu bir hava olduğunu ve hemen her sektörde yükseliş hareketleri görüldüğünün altını çizerek şu yorumu yapıyor: "Örneğin yaz aylarında turizm sektörünün ön plana çıktığı düşünülür. 

Bu anlayışın ne kadar doğru olduğunu incelerken turizm endeksi ile BIST-100 arasındaki getiri farkına baktığımızda endeksin daha yüksek getiri yakaladığını görmekteyiz.  

Dolayısıyla sektörel bazda mevsimsel olarak değil, geniş bir perspektifte düşünmek daha doğru olacaktır. Buna bağlı olarak savunma sanayi, beyaz eşya, perakende ve teknoloji/bilişim sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz." 

Umut, bu kapsamda Emlak Konut GYO, Vestel Beyaz Eşya, Kron Telekomünikasyon Hizmetleri, Çuhadaroğlu Metal Sanayi, Orge Enerji, Tekfen Holding, İş Bankası, Alarko Holding, Ege Seramik, Kordsa ve Enka İnşaat'ı borsadaki yükselişe eşlik edebilecek hisse senetleri olarak sıralıyor.

24 Temmuz 2017 - 11:18
36

"VESTEL'DE KAR 175 MİLYON TL'YE ULAŞABİLİR”

Eren Can Umut/Meksa Yatırım Araştırma Müdürü

Vestel Beyaz Eşya: Şirketin olumlu bilanço yapısı göze çarpıyor. Yılın ilk çeyreğinde 689 milyon TL satış geliri geçtiğimiz yılın eş dönemine göre yüzde 12'ye yakın yükselişe karşılık geliyor. Bunun yanında özellikle esas faaliyet karında yıllık bazda yüzde 48 civarında yükseliş dikkat çekiyor. Şirketin ihracat rakamları ise son derece olumlu. Bu noktada Avrupa ekonomisinde yaşanan toparlanma da ihracat gelirlerinin artmasına olanak sağlayacaktır. Bu durum da doğal olarak şirket bilançosunda pozitif görünümün sürmesini beraberinde getirecektir. İçinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde 72 milyon 728 bin TL olan net kar rakamı yıllık bazda yüzde 11.35 oranında artış yaşandığını gösteriyor. Beyaz eşya sektörüne yönelik özel teşviklerin devam etmesi de şirket bilançosu adına önemli olacaktır. Bu sayede ikinci çeyrekte net kar rakamının 175 milyon TL'yi yakalama İhtimali bulunuyor. Şirket hisselerini orta, uzun vadede beğeniyor ve yüzde 43 yükseliş potansiyeli ile 18.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

24 Temmuz 2017 - 11:18
46