Yeni hükümeti ilk kez Borsa Gündem açıkladı

Türkiye’de ilk Borsagundem.com’un duyurduğu kabine listesi, saatler sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yeni yönetimde birbirinden sürpriz isimler bulunuyor…BORSAGUNDEM.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te yemin edip Cumhurbaşkanlığı mazbatasını almasıyla birlikte Türkiye ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne resmen geçti.

Ve günlerdir beklenen ‘yeni kabine’ merakı da zirve yaptı. Külliye’de saat 21.30’da açıklanması beklenen listeye yönelik "yeni sistemin ilk bakanları kimler olacak?" sorusu yanıt ararken, Türkiye bu önemli cevabı saatler öncesinden Borsagundem.com’da okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Külliye’de açıkladığı kabine listesini saatler önce borsagundem.com yayınladı.

Borsagundem.com ‘sürpriz’ atamalar dahil, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank isimlerini duyurdu.

Borsagundem.com’un açıkladığı yeni kabine listesinin çok önemli kısmı, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edildi.

ERDOĞAN BAKANLARI TEK TEK KÜRSÜYE DAVET ETTİ

Erdoğan, yeni sistemin 16 kişilik ilk kabinesini açıklayarak, “Yeni sistemi en üstten en alta kadar devletimizin tüm hücrelerine en kısa sürede nüfuz ettirmekte kararlıyız. Ne bizim ne de bizden sonra gelecek cumhurbaşkanlarının yürütme görevi konusundaki eksiklikler konusunda öne sürebilecekleri bahaneleri kalmamıştır. Ülkemizin tüm dinamiklerinin devlet yönetimindeki bu değişime uygun şekilde kendilerini yenileyeceklerine inanıyorum” dedi.

Törende Erdoğan, bakanları tek tek kürsüye davet eden Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün başarıyla tamamlanmıştır. 15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, yeni yönetim sistemimizi hayata geçirebilmemize imkân sağlayan MHP’ye burada başta Sayın Genel Başkan Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile işbirliğimizi Meclis’te de geleceğe yönelik sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanlığı merkez teşkilatı, bakanlıklarımız, politika kurullarımız, ofislerimiz başta olmak üzere yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Bakan yardımcılarımızdan başlayarak aşağıya doğru üst yönetim sisteminin yapılarını tamamlıyoruz.

1 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle anayasamızın verdiği yetkiye dayanarak yeni yönetim sistemimizin çatısını resmen hayata geçirmiş olduk. Ne bizim ne de bizden sonra gelecek olan cumhurbaşkanlarının yürütme görevi konusundaki aksaklıklar eksiklikler konusunda milletimize karşı öne sürebilecekleri bahaneleri kalmamıştır. Elbette anayasa ve yasa gerektiren reformları Meclis’te uzlaşma yoluyla çıkarmak mecburiyetindeyiz. Ancak anayasanın Cumhurbaşkanına verdiği yürütme görevleri ve bununla bağlantılı yetkiler konusunda hiçbir mazerete sığınma hakkımız bulunmuyor. Bunun için milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız.”

İŞTE YENİ KABİNE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

- Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

- Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

- Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu

- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Mustafa Varank

-Tarım ve Orman Bakanlığına Bekir Pakdemirli

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan

Yeni kabine sonrası dolar ve euroda son durum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kimdir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kimdir?

Erdoğan'ın yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kimdir?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kimdir?

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kimdir?

Enerji Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu kimdir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimdir?

Sanayi Bakanı Mustafa Varank kimdir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kimdir?

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan kimdir?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy kimdir?