Goldman Sachs: TCMB faiz artışına gitmeli

MAKRO EKONOMİ - 06 Mart 2018, 12:02

TCMB'nin faizleri artırması gerektiğini savunan Goldman Sachs, bu yıl ortalama enflasyonun yüzde 10,1 seviyesinde kalmasını beklediklerini bildirdi

 

Goldman Sachs, TCMB'nin faiz oranlarını daha da artırması gerektiği görüşünü devam ettirdiklerini, ancak zamanlamanın belirsiz ve global finansal şartlara bağlı olmaya devam ettiğini ifade etti.

Çekirdek enflasyonun yılın büyük bölümünde yüzde 10'un üzerinde kalmasını beklediklerini vurgulayan Goldman Sachs, 2018 yılında ortalama enflasyonu yüzde 10,1 olarak beklediklerini ve TCMB'nin faizleri daha da artırması gerektiği görüşünü devam ettirdiklerini ifade etti.

"TCMB ihtiyatlı dilini sürdürecektir"

Türkiye'de gelecek birkaç ay enflasyonun yüzde 10 civarında kalmasını beklediklerini bildiren JP Morgan ise, yüzde 9,5 yönündeki yıl sonu tahminlerini koruduklarını açıkladı.

JP Morgan, TCMB'nin çarşamba günkü toplantısında faizlerde değişikliğe gitmesini öngörmediklerini, bankanın ihtiyatlı dilini sürdürmesini beklediklerini bildirdi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • erol g.06 Mart 2018 22:22TL FAİZLERİ YÜKSELİR İSE FİRMA/ŞİRKETLERİMİZ FAİZİ DAHA DÜŞÜK OLAN DÖVİZ KREDİSİNE YÖNELECEK ÜLKEMİZİN TOPLAM DÖVİZ BORCU ARTIKÇA ARTACAKTIR Bankalarımız TL ye talep olması için TL cinsi faizleri düşürmeli DÖVİZE TALEP OLMAMASI İÇİN DÖVİZ CİNSİ BORÇ VERME FAİZLERİNİ YÜKSELTMELİDİR

    (%0,00) (%100,00)
  • Okie Dokie06 Mart 2018 13:32Ne faiz artışı yahu. Faizler daha da düşmeli. 3.85'ten dolar aldık. tersteyiz. Faizler düşecek döviz fırlayacak allahın izninle.

    (%60,00) (%40,00)