Dolar yükselişini sürdürüyor

EMTİA VE DÖVİZ PİYASALARI - 09 Mart 2018, 09:34

Dolar/TL dolarda küresel güçlenmeye paralel yükseldi, dış gelişmeler ve ABD verileri izlenecek

 

ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşeceğine ilişkin haberlerle dolarda küresel değerlenmeye paralel dolar/TL de yükselirken, yurtdışı piyasalardaki gelişmelere paralel bir seyir bekleniyor. 

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Mayıs ayına kadar Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşme davetini kabul etmekte istekli olduğunu göstermesinin ardından Kuzey Kore nükleer gerilimiyle ilgili yaşanan anlaşmazlıkta ilerleme kaydedilmesi umutlarının artmasıyla yen karşısında yükseldi. Güney Kore elçisi Washington'da, Trump'ın istekli olduğunu dile getirdiğini ve Kim'in nükleer silahların yok edilmesi konusunda taahhütte bulunduğunu söyledi. 

Öte yandan Trump'ın ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25, alüminyuma ise yüzde 10 gümrük vergisi getirmesi ancak Kanada Meksika'ya muafiyet sağlamasının ardından piyasalara biraz olumlu hava yansıdı.

ING Menkul Araştırma ve Strateji Bölüm Müdürü Pınar Uslu, dolarda güçlenmeye paralel değer kaybeden TL'nin bugün ağırlıklı olarak küresel gelişmelere bağlı hareket edeceğini söyleyerek, "Gözler ABD istihdam verilerinde olacak. Veri son günlerde piyasalarda destek bulmaya başlayan Fed'den bu yıl dört defa faiz artırımı geleceğine yönelik beklentileri destekleyebilir. Dolar/TL'de 100 günlük basit hareketli ortalamanın olduğu 3.8157 seviyesi ilk destek, onu 3.8050 desteği izliyor. Direnç olarak ise 3.8285 ve 3.8350 seviyeleri önemli" dedi. 

Dolar güne 3.81 lira seviyesinden başladı. Saat 16:08 itibariyle 3.8216 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 3.8133 lira, en yüksek 3.8290 lira seviyesi görüldü. 

Euro ise 4.7006 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.2297 seviyesinde. Gram altın 161.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 13.53 seviyesinde.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar