Dolar kritik seviyeyi aştı

EMTİA VE DÖVİZ PİYASALARI - 12 Mart 2018, 08:01

Cari açık verisi ile birlikte dolarda kademeli yükseliş hakim

 

Fed'in gelecek haftaki toplantısında bu yıl üç adet olan faiz artırım tahminini dörde yükselteceği beklentisini hafifleten ABD verileri sonrası yönünü sınırlı aşağı çeviren dolar/TL güne 3.80'in hemen üzerinde başladı. Bugün dış piyasada takip edilecek bir veri gündemi bulunmazken iç piyasada Ocak ayına ilişkin cari açık verisi açıklandı. Cari açık Ocak ayında 7.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam 313 bin 000 ile beklentilerden güçlü artış kaydederken, saatlik ücretlerde yıllık artış hız kaybederek yüzde 2.6'ya indi. Enflasyonda yükseliş baskısı olarak görülen ücret artışının ivme kaybetmesi Fed'in gelecek haftaki toplantısında bu yıl üç adet olan faiz artırım tahminini dörde yükselteceği beklentisini hafifletti.

Cari açık verisinin ardından dolar kademeli olarak artışa geçti. Dolar haftaya 3.80 lira seviyesinden başladı. Saat 17:19 itibariyle 3.8353 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 3.8065 lira, en yüksek 3.8444 lira seviyesi görüldü.
Euro ise 4.7234 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.2314 seviyesinde. Gram altın 162.5 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 13.68 seviyesinde.

Piyasalarda geçen hafta veri akışının oldukça yoğundu. Hafta başında Şubat ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde açıklanırken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyenin altında olan kredi notunu bir kademe daha düşürdü. Bu gelişmeler dolar/TL'de dalgalanmaya, tahvil faizlerin de ise yükselişe neden oldu. Yurtdışında ise ABD'de ticaret savaşlarına yönelik endişeler, Kuzey ve Güney Kore'nin 10 yıldan uzun bir sürenin ardından tekrar görüşecek olması ve ABD ile Kuzey Kore liderlerinin Mayıs ayında görüşme ihtimali küresel olarak piyasaları dalgalandırdı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar