Dışişleri'nden referandum tepkisi

GÜNDEM - 14 Eylül 2017, 09:03

Dışişleri Bakanlığı'ndan 5 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Barzani yönetimine tepki geldi.

 

Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde yer verdiği açıklamayla Irak'taki Bağdat yönetimine destek verdi ve IKBY'nin aldığı bağımsızlık referandumuna karşı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Irak Temsilciler Meclisi’nin, 'IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği' yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz.

IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • aTİLA öZDEMİR14 Eylül 2017 11:32aLLAH BÖYLE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINI VE BÖYLE HÜKÜMETİ DÜŞMAN BAŞINA VERSİN.

    (%100,00) (%0,00)
  • Bedeli?14 Eylül 2017 10:21Başbakan savaş iki devlet arasında olur.Demişti.

    (%0) (%0)