BİST'te yatay seyir bekleniyor

ARACI KURUM RAPORLARI - 07 Eylül 2017, 09:10

BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükselişle açılması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

 

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ TÜPRAŞ HİSSELERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE HAFİF YÜKSELDİ…

Global nötr risk iştahına bağlı olarak yatay seyir ile güne başlayan BIST 100 Endeksi, Tüpraş’ın 2017 yılı geri kalanında güçlü bilanço beklentilerine sahip olması dolayısıyla yabancı kurumların önerilerini yükseltmesi ile birlikte %5,7 yükselmesi öncülüğünde günü %0,7 yükselişle 109,612 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi günü değişim göstermeyerek tamamlarken, BIST Sanayi Endeksi ise %1,5 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GÜÇLÜ EURO ZAYIF DOLAR TÜRKİYE İÇİN POZİTİF OLMAYA DEVAM EDİYOR…
SAAT 14:45 AVRUPA MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI TOPLANTISI…

Bugün piyasaların gündemi Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı ve sonrasında Draghi’nin yapacağı konuşma olacak. Başkan Draghi varlık alım programına dair vereceği bilgiler Euro’nun geleceği için önem taşımakta. Bizim beklentimiz, Euro’nun güçlü duruşunun orta vadede devam edeceği ve her ne kadar Euro’nun TL karşısındaki güçlü duruşu, enflasyon üzerinde kısmen baskı oluştursa da GSMH büyümesine olan katkısının daha yüksek olacağı yönünde. Ek olarak, ABD’de Başkan Trump ve Demokrat parti üyeleri ülkenin borç limitini 3 aylık süre ile yükseltmek için anlaşmaya vardığı bildirildi. Bu gelişmenin ardından dün ABD borsaları günü yükselişle tamamlarken, sabah itibariyle ise Asya hisse piyasaları hafif yükseliş eğilimli seyir izlemekte. BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükselişle açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Bankacılık Sektörü…Nötr… Bankacılık sektörü net karı Temmuz 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %1, geçen aya göre ise %12 düşüş ile 3,7 milyar TL olarak açıklandı. Açıklanan net kar rakamı, 2017 yılı ikinci çeyrek aylık ortalama net kar olan 3,9 milyar TL’nin %6 altında bulunmakta. Bankacılık sektörü net karı Ocak – Temmuz 2017 döneminde ise %28 artışla 29 milyar TL olarak gerçekleşti. (BDDK)

Otomotiv Sektörü…Nötr… 2017 yılı Ağustos ayı otomobil ve hafif ticari araç satışları, aylık bazda %12 düşüşle, yıllık bazda ise %1 artışla 72,536 adet oldu. Verileri şirket bazında incelediğimizde, Tofaş (Sınırlı Pozitif), Ford Otosan (Nötr) ve Doğuş Otomotiv’in (Sınırlı Negatif) satışlarında aylık bazda daralma görüldü. Yıllık bazda ise, Tofaş’ın satışları artış ve Doğuş Otomotiv’in satışları azalış gösterirken, Ford Otosan’ın satışları fazla değişim göstermedi. (ODD)

THYAO…Nötr… Şirketin dünyanın en büyük yolcu uçaklarından Süper Jumbo Jet olarak da bilinen Boeing 747-8i’den 8 adet almak için masaya oturduğu belirtiliyor. (Business HT)

ALGYO…Sınırlı Pozitif… Şirket, portföyünde bulunan 8 adet villadan 2 tanesi KDV dahil toplam 4,1 milyon TL‘ye satıldığını açıkladı. (KAP)

Yabancı İşlemleri… Yabancı yatırımcılar Ağustos ayında net 280 milyon USD alım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptıkları hisseler THYAO, KRDMD, TCELL, GARAN ve TKFEN olurken, TUPRS, EKGYO, ARCLK, ASELS ve IPEKE net satımda ilk beş sırada yer aldı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,8 yükselişle 136,925 seviyesinden tamamladı.
Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 136,250 – 137,750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün ABD Doları beklentilerin altında gelen PMI verileri ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşı zayıf görüntü sergilerken, Türk Lirası da global seyre eşlik etti. Türk Lirası günü ABD Doları karşısında %0,39 değer kazancı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

ABD/Kuzey Kore gerilimine ilişkin fiyatlamaların piyasalar üzerindeki etkisi hafiflerken, güvenli liman niteliğindeki finansal enstrümanlar hafif değer kaybetti. Altın günü ABD Doları karşısında %0,42 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Euro beklentilerin altında gerçekleşen ABD PMI verileri paralelinde gün içerisinde pozitif ayrışmasına karşın gün sonuna doğru yatay seyir izledi. Euro günü ABD Doları karşısında %0,03 değer kazancı ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne sınırlı düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar