BİST düşüşle açılabilir

ARACI KURUM RAPORLARI - 27 Şubat 2018, 08:45

BIST 100 Endeksi bugün hafif negatif açılması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergilemesi bekleniyor

 

DÜN NE OLDU?
BIST 100 GÖZÜNÜ ZİRVEYE DİKTİ…

4. gün üst üste yükseliş kaydeden BIST 100 endeksi, dün %1.08 değer kazanarak 118.792 puandan kapanış gerçekleştirdi. Risk iştahındaki normalleşme ile birlikte primlenmeye devam eden endeks, global hisse senedi piyasasına uyumlu seyir izlemeye devam ediyor. Güne de %0.66 primli açılış yapan endeks dünkü kapanışa göre 1.270,41 puan artarken, toplam işlem hacmi 6 milyar lira düzeyinde; ortalama işlem hacmine yakın gerçekleşti. Bankacılık endeksi %0,90, holding endeksi %1,22 sektör endeksleri arasında en fazla değerlenen %3,32 ile ulaştırma, en çok düşen ise %1,41 ile spor sektörü oldu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
YENİ FED BAŞKANI’NIN KONUŞMASI BEKLENİYOR…

FED Başkanı Yellen’dan koltuğu devralan Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Toplantısı’nda yapacağı sunum merakla beklenirken, yurtiçinde sakin veri akışı ile birlikte pozitif havanın devam ettiğini görüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde konuşma öncesi yaşanan geri çekilme, gelişmekte olan ülke paralarını olumlu etkilerken, endekslerde risk iştahında yaşanan iyimserlikle birlikte olumlu bir tablo izleniyor. Özellikle enflasyon görünümüne dair yapacağı vurgunun önemli olacağı Powell’ın açıklaması öncesinde, FED’in vergi indirimleriyle birlikte ısınma emareleri gösterebilecek ABD ekonomisinde faiz artırımı sürecinde ne kadar “canlı” kalabileceği önemli olacak finansal varlıkların fiyatlaması adına önemli olacak. Diğer yandan Draghi’nin dün Brüksel’de yaptığı konuma takip edildi. Kurlardaki oynaklığın yakından izlenmesi gerektiğini ifade eden Draghi, işgücü piyasasındaki iyileşmeye vurgu yaptı. ABD’de dün açıklanan verilere baktığımızda ise, yeni konut satışlarının Ocak ayında aylık bazda %3.2 artış beklentilerine rağmen, %7.8 gerileme gösterdiğini, yıllık bazda ise yine beklenti altında kalarak, 593 bine olarak açıklandığını gördük. Bugünün takvimine baktığımızda ise, FED’in yeni başkanı Jerome Powell’ın konuşması ön plana çıkarken, ABD’den gelecek dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güveni dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarının performansı açısından kritik olacaktır. Sabah itibariyle, Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif ekside. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif negatif açılmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergileyebileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

ANACM…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %75 azalışla 14 milyon TL net kar açıkladı. (Beklenti 34 milyon TL). FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %21 artışla 169 milyon TL açıklandı. (Beklenti 133 milyon TL) (KAP)

EKGYO…Pozitif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %57 artışla 691 milyon TL net kar açıkladı. (Beklenti 651 milyon TL). FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %17 artışla 627 milyon TL olarak açıklandı. (Beklenti 614 milyon TL)(KAP)

SODA…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %72 artışla 238 milyon TL net kar açıkladı. (Beklenti 202 milyon TL) FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %5 artışla 158 milyon TL olarak açıklandı. (Beklenti 156 milyon TL) (KAP)

TRKCM…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %20 artışla 193 milyon TL net kar açıkladı. (Beklenti 170 milyon TL) FAVÖK ise, 2017 yılı dördüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %8 azalışla 219 milyon TL olarak açıklandı. (Beklenti 267 milyon TL) (KAP)

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,9 yükselişle 146,475 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 145,500–147,500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları haftanın ilk işlem gününde, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0.14 düşüşle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, geçen haftaki kayıplarının ardından FEB Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının gölgesinde gerileyen doların ve ABD 10 yıllık faizlerinin de yardımıyla alıcılı seyrini 1333 ons seviyelerinde sonlandırdı. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,46 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları haftanın ilk işlem gününde, gelişmiş ülke para birimlerine göre karışık bir seyir izlerken, Euro da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü 0,19 düşüşle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • Meri27 Şubat 2018 08:58Ekgyo kar açıklamış az açıklamış. Yabancının malı satacağı gün bugündür. Gyo mu uzak olsun

    (%0) (%0)