Bankalar harekete geçiyor

YATIRIMCI KÖŞESİ - 05 Haziran 2012, 08:09

Portekiz hükümeti ülkenin en büyük 3 bankasına 6.6 milyar euro enjekte etmeye hazırlanıyor

 

Düşük sermayelendirilmiş finansal sektörü için uluslararası kurtarmadan yararlanmaya hazırlanan Euro Bölgesi'nin son ülkesi Portekiz, ülkenin en büyük 3 bankasına 6.6 milyar euro enjekte edecek.
Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar, Banco Commercial Portugues, Banco BPI ve devlet kontrolündeki Caixa Geral de Depositos'a aktarılacak fonların, Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin (EBA) yeni sermaye zorunluluklarını yerine getirmek için kullanılacağını açıkladı.
Geçtiğimiz yıl verilen Portekiz'in 78 milyar euroluk kurtarma programının 12 milyar eurosu bankalara tahsis edildi. Bankalara aktarılacak fonun 5 milyar euroluk kısmı da bu fondan alınacak.
Euro Bölgesi'ndeki diğer ülkelerin bankaları da EBA'nın şartlarını yerine getirmek için kaynak bulmaya çalışıyor.
Kıbrıslı yetkililer haftasonu, sermaye şartları için AB kurtarma yardımına başvurmak zorunda kalabileceğini söyledi. İspanya ise çoktan bankacılık sektörünün yeniden sermayelendirilmesi için dış yardıma ihtiyaçlarının olacağını dile getiriyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

  • balık sırtı05 Haziran 2012 09:35Artık bankaların sırası dış yardım Türkiye diyecekler

    (%0) (%0)