Bağdat yönetiminde bütçe krizi

GÜNDEM - 14 Mart 2018, 02:19

Irak Cumhurbaşkanı Masum, parlamentoda onaylanan 2018 bütçesini 'anayasaya aykırı noktalar var' gerekçesiyle reddetti. Başbakan İbadi karara tepki gösterdi

 

Irak'ta merkezi yönetim ile IKBY arasında krize neden olan 2018 bütçesi, Bağdat yönetiminde de kriz yarattı. Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, parlamentonun onayladığı bütçeyi "Anayasaya aykırı noktalar bulundğu" gerekçesiyle reddetti. Başbakan Haydar el-İbadi, Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, kararına tepki gösterdi.

İbadi, Başbakanlık Twitter hesabından yapılan paylaşımda meclis tarafından oylanan ülkenin bütçesini kimsenin reddetme hakkının olmadığını ifade etti.

İbadi, bütçe tasarısının Cumhurbaşkanlığınca uygulamaya geçirilmesi için çalışmaya devam edeceklerine belirtti.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Irak meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edilen 2018 bütçe tasarısının, hukuki ve mali açıdan anayasaya aykırı noktalar bulunduğu için tekrar gözden geçirilmesi amacıyla reddedildiği belirtilmişti.

MASUM KÜRTLERİN TEMSİLCİSİ

Kürtlerin Irak merkezi hükümetinde en önemli temsilcisi olarak kabul edilen Cumhurbaşkanı Masum'un, bütçe tasarısını reddetmesinde, Kürtlerin yaptığı itirazların etkili olduğu belirtiliyor.

Irak meclisi, 3 Mart'ta Kürt siyasi partilerin boykot ettiği oturumda 2018 bütçe tasarısını onaylamıştı.

Erbil ile Bağdat arasındaki bütçe krizi

"Kemer sıkma" önlemlerini içeren bütçede, Erbil'in payı önceki yılların aksine yüzde 12,6'ya düşürülmüştü.

Irak'ta önceki yıllarda bütçeler özellikle Bağdat ile Erbil arasında yapılan siyasi ittifaklara göre şekilleniyordu. Söz konusu ittifaklar sonucu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), bütçeden yüzde 17 gibi önemli bir pay alıyordu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar