AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması

GÜNDEM - 12 Temmuz 2018, 14:49

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 'Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım'' dedi

 

CNNTürk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtlayan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın sözlerinin satır başları şöyle:

Başkanlık sistemindeki yeni Başkanımızın talebi esas olacaktır. Zannedersem bunlar Ekim'de konuşulacak konular. Şu an OHAL'e ilişkin bir bağlam var.

Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği biz eski yıllardaki gibi 'bedelli' ifadesiyle doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bunların çözümü için adım atmamız lazım. 5 milyondan fazla askerlik bekleyen gençten bahsediliyor, bu çok büyük bir sayı.

Oysa Genelkurmay'ımızın talep ettiği 300 binlerde. Yıllık 300 bin olan talebin karşısında 5 milyon insan var. Bu çok büyük bir problem. Bu problemin çözümü için de adım atmak istiyoruz. Ama bunun böyle anlık olarak 'yarın yapıyoruz' diye değil. Daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir.

'DAHA KALICI BİR İŞ YAPMAMIZ LAZIM'

Sadece 'para verdim askerlik yaptım' değil de daha kalıcı bir iş yapmamız lazım. Bakınız 3-4 yıldan beri, standart askerimiz operasyona gitmiyor. Er gitmiyor. Bir anlamda profesyonel askerliğe geçiş yapıldı, kısmen de olsa.

Artık uzmanlarımız, astsubaylarımız, subaylarımız operasyonlarda görev alıyor. Sadece 3-5 aylık askerler gitmiyorlar operasyona. Şimdi diyoruz ki, madem profesyonel askerliğe geçiyoruz, o zaman bunun bir adım ötesini yapalım.

Ülkede askerlikle ilgili sorun yaşayan gençler olmasın istiyoruz. Askerlik bizim ortak değerimiz. Tabi ki savunmayı öğreneceğiz, yardımcı olacağız. Ama sadece uzun yıllar doktorluk, avukatlık yapan insanların 'hadi bakalım git askerlik yap' dememizdeki zorluğu herkes yaşıyor. O yüzden bedelliyi anlık değil, kalıcı yapısal bir sorun olarak ele alalım ve çözelim istiyoruz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorumlar

 • ...12 Temmuz 2018 17:51bencede gelsin. parası olan yapsın. olmayan askerlık yapsın. ne yanı paran yok araban yok. paran var araban var. onun gibi bişe bu. hatta kalıcı olmalı bencede. parası olan neden askerde zaman kaybetsın. zamanında paralı olsadı bende gitmezdim. verirdim bedelini.

  (%66,67) (%33,33)
 • İSİMSİZ12 Temmuz 2018 15:31HANİ ŞEHİTLERİN KEMİKLERİ SIZLARDI....

  (%12,50) (%87,50)
 • Okie Dokie12 Temmuz 2018 15:09Ben bile askerliğimi bedelli yaptım. Bir senemi askerde harcayamam. Genç üniversiteli bayan kızlar bize vatan miletten daha fazla ihtiyaç duyuyor. Tanrı askere giden kardeşlerime kolaylık versin. Paraları yoksa gitmeliler tabi.

  (%60,00) (%40,00)
 • Tam komedi 12 Temmuz 2018 15:07Seçimden önce şehitlere saygısızlık oluyordu !!! Bu yandaşlara ne dersen yer merak etme istediğin kadar salla. Türk askerinin başına çuval geçirten incirlikte , afganistanda , somalide , katarda askerimizi abd askerlerine emir eri yapanları ve bunlara destek verenleri YÜCE YARADANA ŞİKAYET EDİYORUM !!!

  (%46,15) (%53,85)