Yüzde 14 yükselme potansiyelli hisse

Tacirler Yatırım, konu ile ilgili raporunda, Coca Cola İçecek hedef fiyatını ise 39,00 TL'den 46,00 TL'ye yükselttiklerini belirtti.  (Hisse saat 11:50 itibariyle 40.2 TL seviyesinde işlem görüyor. 46 TL olması halinde yüzde 14 prim yapmış olacak.)

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"2Y17’de güçlü operasyonel performans bekliyor, tavsiyemizi AL’a yükseltiyoruz 

Coca-Cola İçecek için tavsiyemizi AL olarak güncellerken, hedef fiyatı 46TL’ye (önceki 39TL) yükseltiyoruz. Coca-Cola İçecek yıl başından bu yana piyasanın altında hisse performansı gösterdi ancak 2Y17’de gerçekleşecek operasyonel toparlanmanın etkisiyle hisse fiyatında yukarı yönlü potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de turizm sektörü ve tüketici ortamındaki iyileşme, karlı ürünlerin ciro payının artması ve promosyonların daha verimli yönetiminin 2Y17’de ciroda %21 yıllık büyümeye ve 150 baz puan marj iyileşmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dolar/TL’de yakın zamanda gerçekleşen gerilemeyle beraber dolar borcu olan Coca-Cola İçecek’in karlılığında tahminimizin üzerinde iyileşme olması yüksek ihtimaldir. Coca-Cola İçecek 2018T 8,4x FD/FAVÖK rasyosuyla yurtdışı benzerlerine göre %5 iskontolu işlem görmektedir. 

2Y17’de operasyonel performansta iyileşme öngörüyoruz – CocaCola İçecek yönetiminin 2Y17 faaliyetleriyle ilgili olumlu beklentisi sonrası tahminlerimizin üzerinden geçtik. 2017’de %4,4 hacim büyüme beklentimizi koruyor ve Türkmenistan’daki hacimsel daralmanın Pakistan’daki büyümeyle dengeleneceğini düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye faaliyetlerinde düşük baz sonrası turizm ve tüketici ortamındaki iyileşmenin katkısıyla hızlanan büyüme öngörüyoruz. Makro tahminlerdeki değişiklerle ciro beklentimizi hafif aşağı çeksek de FAVÖK beklentimizi koruyoruz. Böylelikle 2017 ve 2018 yıllarında FAVÖK marjında yaklaşık 50’şer baz puan artış öngörüyoruz. Karlılığı yüksek ürünlerin ciro payının artması, promosyanların daha verimli yönetiminin ve faaliyet giderlerindeki iyileşmenin kar marjındaki toparlanmada etkili olacağını düşünüyoruz. Yurtdışı faaliyetlerde de Pakistan’da yakın zamanda yapılan fiyat artışı ve Kazakistan’daki satış performansındaki iyileşme ile beraber güçlü marjların korunacağını düşünüyoruz. Son olarak net kârda ciddi toparlanma beklemeye devam ediyoruz. 

Ekim 2018’de itfa olacak 500 milyon dolarlık tahvilin refinansmanı şirketin gündeminde – Coca-Cola İçecek yurtdışında bir milyar dolara kadar bononun farklı vadelerle ihracı için SPK’ya başvurdu. Fitch’in şirketin kredi notuyla ilgili yakında yaptığı yukarı revizyonun piyasaya göre daha makul faiz oranıyla borçlanma imkanı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Yurtdışında satın alma beklentileriyle ilgili Mısır ve Hindistan pazarları gündeme gelmesine rağmen somut bir adım bugüne kadar atılmadı."

23 Ağustos 2017 - 11:43
14

Tacirler Yatırım, Anadolu Efes için tavsiyesini 'TUT'tan 'AL'a yükseltti. 

Tacirler Yatırım, konu ile ilgili raporunda, Anadolu Efes hedef fiyatınını ise 23,00 TL'den 26,00 TL'ye yükselttiklerini belirtti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Tavsiyemizi AL’a revize ediyoruz

Anadolu Efes için tavsiyemizi “AL”a yükseltirken, hedef fiyat tahminimizi 26 TL’ye (önceki 23 TL) yükseltiyoruz. Anadolu Efes yılbaşından bu yana BIST 100 endeksinin %11 altında performans gösterdi ve 9,9x 2018T FD/FAVÖK sadece-bira operasyonlarını kapsayan rasyosuyla yabancı çarpanlara ve 3 yıllık ortalamasına göre %20 iskontolu işlem görmektedir. Türkiye bira faaliyetlerinde devam eden daralma son zamanda Anadolu Efes açısından önemli bir endişe kaynağı oldu. Ancak 3Ç17’de özellikle Türkiye bira ve Coca-Cola İçecek’te beklenen iyileşmenin etkisiyle konsolide bazda Anadolu Efes’te yıllık ciro ve karlılık büyüme oranında artış öngörüyoruz. AB InBev ve Anadolu Efes Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin olumlu etkilerini henüz modelimize dahil etmesek de birleşmeden doğabilecek sinerjinin Anadolu Efes’te uzun vadede değer artışına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. 

ABI- Efes Birleşmesi değer yaratımı için fırsat sunuyor – Rusya bira pazarında yıllar itibariyle hacim ve karlılıktaki süregelen daralmanın sonucunda konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. 2012-2016 döneminde EBI’in (yurtdışı bira) VFÖK/hektolitre rasyosu %60 düşüşle 3 dolara geriledi. Bu nedenle Anadolu Efes ve AB InBev’in  Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin değer yaratımı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. AB InBev ve Efes’in Rusya’da hacim/ciro olarak toplam Pazar payı %27 seviyesindeyken, Baltika- Carlsberg’in payı %31’dir. Carlsberg’in Rusya’yı kapsayan Doğu Avrupa faaliyetleri ve EBI’da gerçekleşen marjlardaki önemli farklılık nedeniyle birleşme sonrası Rusya’da sinerji yaratımı konusunda fırsat oluşabileceğini düşünüyoruz. Genişleyen ürün yalpazesi, güçlenen pazar konumu ve büyüyen hacimle alımlarda yaratılabilecek maliyet avantajı marjdaki iyileşmeyi destekleyecektir. Ayrıca Rusya bira pazarının 1,5 litre üzeri PET şişeye uygulanan yasağın ardından 1Y17’deki daralması sonrası dibi gördüğünü düşünüyor ve 2018’de Rusya’da gerçekleşecek  FIFA dünya kupasının talebe olumlu katkı sağlayacağını öngörüyoruz.  Anadolu Efes’te birleşme sonrası 2019’da 30 milyon dolar seviyesinde tahmini sinerji gerçekleşmesi hedef fiyatımızı %11 yükseltebilir.  2017 ve 2018 tahminlerini hafif aşağı revize ediyoruz –  

Beklentilerin altında gerçekleşen 1Y17 sonuçları ve yönetimin yıl sonu hacim büyümesi tahmininde yukarı ve FAVÖK marjı tahmininde yaptığı aşağı revizyon sonrası tahminlerimizi gözden geçirdik. Rusya’da modern kanalda gerçekleşen hacim artışları ve Ruble’nin dolara karşı güçlenmesinin etkisiyle 2017 EBI ciro tahminimizi yükselttik. Türkiye birada ise 1Y17’de hacimlerde görülen zayıflığın ardından yıl sonu ciro beklentimizi aşağı revize ettik. Ancak alkolsüz içecek kategorisindeki beklenen büyümenin katkısıyla konsolide bazda ciro ve FAVÖK beklentilerimizi koruyoruz."

23 Ağustos 2017 - 11:43
24

ICBC Yatırım, BİM'i 63,00 TL hedef fiyat ve 'SAT' önerisiyle takip listesine aldı.

ICBC Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

Beklentiler Hisse Fiyatını Desteklemiyor

BIMAS’ı 63,0 TRL hedef fiyat ve SAT önerisiyle takip listemize alıyoruz. Şirket için genel konsensüsün tersi bir görüşe sahibiz: 28 kurum arasında biz dahil sadece 2 kurumun olumsuz önerisi bulunuyor.

Yakın gelecek ile ilgili beklentilerimiz ortalama tahminlere paralel, ve bu yüzden uzun vade tahminlerimizin farklılık gösterdiğini düşünüyoruz.

Yaptığımız çalışmada farklı büyüme ve karlılık senaryolarında BIMAS’ın ulaşabileceği hedef değerlerini karşılaştırdık. 

Şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği büyüme ve karlılık oranlarının devam etmesi varsayımının bile şu anki fiyat seviyesini desteklemediğini düşünüyoruz.

Yeni mağaza açılışları büyümenin en önemli kaynağı. Şirketin büyümesinin arkasındaki en önemli etken yeni mağaza açılışları. Ancak, yüksek baz etkisiyle yeni mağaza açılışlarının satış büyümesine katkısı giderek azalmakta. Örneğin 2003-2011 döneminde mağaza sayısı ortalama %18 büyürken, 2011-2016 arasında büyüme yıllık %13’e geriledi. 2018-2020 için mağaza artışı tahminimiz ise yıllık ortalama %9. 

Yüksek gıda enflasyonu satışlara olumlu yansıyor. Son 6 çeyreklik döneme baktığımızda, ortalama sepet harcamasındaki %8,5’lik artışın %7,9’u gıda enflasyonundan kaynaklanmakta. Son dönemde bir toparlanma göstermekle birlikte, şirketin müşteri trafiği (yakın mesafede açılan mağazalar ve artan rekabet sebebiyle) son 4 yıldır sürekli azaldı. Farklı büyüme ve karlılık senaryoları hissenin pahalı olduğuna işaret ediyor. Şirketin şu anki piyasa değeri önümüzdeki 10 yıllık dönemde yıllık %21 satış büyüme oranı ve %5,0 VAFÖK marjı varsayımına dayanıyor. 

Şirketin geri satın aldığı hisselerde %49 potansiyel getirisi bulunuyor. BİM Ağu-Ara’16’da 1,2 milyon hissesini 49,67 TRL ortalama fiyattan geri satın almıştı. Hisselerin şu anki fiyat seviyesinden satılması durumunda elde edilecek getiri %49. Bu hisseler bugünkü değeri ile 91 milyon TRL’ye, yani yaklaşık 2,5 günlük işlem hacmine denk."

23 Ağustos 2017 - 11:43
34

İŞ YATIRIM, ASELSAN İÇİN HEDEF FİYATINI 23,0 TL'DEN 26,4 TL'YE YÜKSELTTİ, TAVSİYESİNİ 'AL'DAN 'TUT'A İNDİRDİ

23 Ağustos 2017 - 11:43
44