Kardemir ve Trend GYO sorusu

BİR YILLIK PERFORMANSI İYİ

SORU- KRDMB hissesindeki pozisyonumuzu koruyalım mı yoksa değiştirelim mi? 

Ali Tek 

CEVAP- İki yıl üst üste zarar ettikten sonra geçtiğimiz 2017 faaliyet döneminde Kâra geçen Kardemir’in bu performansı hissenin fiyatını da olumlu yönde etkiliyor. Kardemir B hissesi, Ocak 2017’de en düşük 1,14 TL’yi görürken 12 Mart 2018 günü kapanışını 3, 38 TL’den tamamladı. Arada geçen süre zarfında gerçekleşen performansta şirketin kâra geçmesinin etkisi hissediliyor. Aynı ivmenin sürmesi için şirketin kârlı yapısını koruyabilmesi önemli. Firma, 2018 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede FAVÖK’ün yüzde 23-25 aralığında gerçekleşmesini beklediğini ifade etti. Söz konusu beklenti 2018 yıl sonunda da şirketin kârlılığının artarak devam edeceği şeklinde okunabilir. Bunun da hisseye olumlu yönde yansıması olacaktır. Halihazırda fiyat kazanç oranı 15,32 olan hisseye yönelik yatırımcıların beklentisinin yüksek olduğu gözleniyor. Sektör ortalaması 9,53 olduğu göz önüne alındığında hissedeki çıkışın devam edeceği yönünde güçlü beklenti hisseye ilgiyi de canlı tutacaktır. Bununla birlikte beklentinin gerçekleşmemesi halinde hissede satıcılar aktif hale gelecektir ki bu da hissenin fiyatında gerilemeye yol açacaktır.

13 Mart 2018 - 08:36
12

HALKA ARZ RAKAMI PİYASA ORTALAMASININ ÜZERİNDE

SORU- TDGYO hissesini yorumlarsanız sevinirim. 1,59 maliyette bekliyorum. 

Erdal Öz 

CEVAP- Trend GYO, gayrimenkul sektöründe faaliyette bulunmak üzere 2006 yılında limited şirket olarak kuruldu. Bilahare 2013 yılında anonim şirkete dönüştü. Bu itibarla genç bir firma olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz şubat ayında 1,52 TL’den sermayesinin yüzde 25’ine denk gelen kısmını halka arz eden firmanın paylarının ağırlıklı kısmı bireysel yatırımcı tarafından satın alındı. Halka arz edilen kısmın yüzde 5’indan fazlasını alan sadece bir kişi olurken onun da aldığı pay oranı yüzde 6,91 seviyesinde bulunuyor. Hisse, 23 Şubat 2018 günü ilk açılışını 1,41 TL’den gerçekleştirirken 12 Mart 2018 tarihli kapanışı 1,43 TL oldu. Bu anlamıyla halka arz rakamının henüz üzerine çıkabilmiş değil. 

Şirketin açıklamalarına göre hedefi orta-üst ve üst segmente yönelik projeler geliştirebilmek ve bu projelerden satış ve kira geliri elde edebilmek. Bununla birlikte geçmiş faaliyet yapısı incelendiğinde sadece satış gelirleri elde ettiği gözleniyor. Halihazırda Bursa, Nilüfer’de devam etmekte olan iki projeyi bitirmeye çalışan şirketin 2016 yılında İstanbul Sultanbeyli’de aldığı iki arsanın projelendirme çalışmalarının da sürüyor. Şirketin halka arz sırasında yapılan hisse değerlemesinde gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe işlem gören firmaların ortalama yüzde 37 iskontoyla işlem gördüğü belirtilirken Trend GYO’nun halka arz fiyatı belirlenirken yüzde 21 iskonto oranı uygulandığı dile getirildi. Bu itibarla hissenin halka arz fiyatı piyasa ortalamasının üzerinde bir rakama denk gelirken işlem sonrası gerilemesini de olağan görmek gerekiyor.

13 Mart 2018 - 08:36
22