Son 10 yılın en yüksek getirili hisseleri

Son 10 yılda 15 hisse senedi yatırımcılara yıllık ortalama yüzde 30 getiri sağladı. Teknoloji, ulaşım, savunma sanayi hisseleri listenin ilk sıralarında yer alıyor.

ABD'li ünlü yatırımcı George Soros, “Piyasada durum ne kadar kötü olursa, yatırım yapmanız o kadar iyi olur” diyor. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere bakıldığında da borsanın dip yaptığı dönemlerde hisse alanların yükseliş dönemlerinde çok yüksek getiriler sağladığı gözleniyor. Tabii bunda hisse seçiminin önemini göz ardı etmemeli. Güçlü yatırımı olan yüksek kârlılığa sahip borsa şirketleri endeksin çok üzerinde getiriler sağlayabiliyor. Borsada hedef, alman hisse senetlerinden getiri elde edebilmektir. Yatırımcılar, hisse senedinin değer kazanmasından ve şirketin ödediği temettülerden beslenir. Bir hisse düzenli şekilde prim yapıyor ve yatırımcıya kazandırıyorsa bu hisseler aynı zamanda en fazla takip edilenler listesine girer. Böylece yatırımcıların odaklandığı hisseler arasında yer alır. Son 10 yıllık verilere göre 15 hisse senedi yıllık ortalama yüzde 30’un üzerinde prim yaptı.

Bu yüksek getiriler şirketlerin büyümeleri, beklentileri, yatırımları, yeni teknolojiye ayak uydurarak güçlenmeleriyle gerçekleşti. Finansal uzmanlarsa yenilikçi firmaların geleceğin şirketleri olacağını düşünüyor. İşte son 10 yılın en yüksek getirdi şirketleri ve beklentileri:

01 Mart 2018 - 12:09
17

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÜÇ ŞİRKET

Logo Yazılım, Datagate Bilgisayar ve İndeks Bilgisayar son on yılda yatırımcılarına yıllık ortalama yüzde 30 getiri sağlayan bilişim sektörü şirketleri. Bilişim sektöründeki hızlı gelişim seyri bu sektörde yer alan firmaların mali performanslarına da hisse performanslarına da olumlu yansıdı. Logo Yazılım 2017 yılında bir önceki yıla göre karını yüzde 12,11 oranında artırarak 45 milyon TL’den 50 milyon TL’ye çıkardı. Datagate Bilgisayar aynı dönemde net kârını 18 milyon TL’den 31 milyon TL’ye yükseltti. İndeks Bilgisayar’ın kârı ise yılın ilk dokuz aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 arttı. Garanti Yatırındın şubat ortasında yayınladığı Logo Yazılım raporuna göre, Logo’nun satışları bilişim sektörüne paralel mevsimsellik gösteriyor. Satışların ortalama yüzde 40-45’i son çeyrekte gerçekleşiyor. Ak Yatırım, Logo için 67 TL hedef fiyat ve endeks üzeri getiri önerisinde bulunuyor.

01 Mart 2018 - 12:09
27

SAVUNMA SANAYİNDE TEK ŞİRKET

Listenin ilk sırasında Aselsan yer alıyor. Şirket, son 10 yılda yatırımcısına yıllık ortalama yüzde 52 getiri sağladı. Hissenin yükselişi aldığı büyük çaplı ihalelerle gerçekleşti. Çok değil bundan tam iki yıl önce Şubat 2016’da Aselsan borsada ortalama 8,50 TL’den işlem görmekteydi. Aradan geçen iki yılda hisse fiyatını neredeyse dörde katladı. Şubat 2018 itibariyle 30-33 TL bandında işlem görüyor. Yabancı yatırımcılar Ocak ajanda Borsa İstanbul’da yaptıkları işlemlerde en fazla Aselsan hissesi aldı. Yabancılar hissede net 41 milyon 193 bin dolarlık alım gerçekleştirdi.

01 Mart 2018 - 12:09
37

TEKSTİL KİMYASALLARINDA ÖNE ÇIKAN İKİ ŞİRKET

Tekstil Kimyasalları sektöründe Sasa ve Aksa son on yılda yatırımcısına yıllık ortalama yüzde 36’nın üzerinde getiri sağladı. Sasa, 2017 yılı son çeyrekte 53 milyon 449 bin TL net kâr açıkladı. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düşüşe tekabül ediyor. Deniz Yatırımın şubat ayanın ikinci haftası yayınladığı rapora göre bu düşüşte faaliyet dışı kur farkı gelirlerinin azalması etkili oldu. Aksa ise 2017 faaliyet döneminde 294 milyon 971 bin TL net kâr elde etti. Aksa bir önceki yıla göre kârını yüzde 134,57 oranında arttırdı. Oyak Yatırım Aksa için 18.28 TL hedef fiyat ve yüzde 25 yükselme potansiyeli öngörüyor.

01 Mart 2018 - 12:09
47